لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

معاون رياست جمهوری آمريکا: روح آزادی در ايران در حال حرکت است


معاون رياست جمهوری آمريکا: روح آزادی در ايران در حال حرکت است
معاون رياست جمهوری آمريکا: روح آزادی در ايران در حال حرکت است

شون مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه ايالت متحده، در يک بيانيه رسمی اعلام داشت که آمريکا همچنان به سرکوب آزاديهای اکادميک و تهاجم به آزادی بيان و اجتماعات مسالمت آميز از سوی جمهوری اسلامی ايران نگران است.

در ماه سپتامبر هنگامی که محمود احمدی نژاد رئيس جمهور ايران از دانشگاه کلمبيا ديدن کرد گفت که دانشگاهها بايد مکانهائی باشند که درآن آزادی بيان امکان رونق و شکوفائی داشته باشند.

آقای مک کورمک ميگويد: «از آن زمان، دهها تن از دانشجويان ايرانی بازداشت، استادان برکنار، و آزادی بيان در محوطه دانشگاهها در سراسر ايران محدود شده است.»

بعد از تظاهرات در دانشگاهها که بمناسبت 16 آذرماه، روز دانشجو، در چندين شهر ايران صورت گرفت، تعداد زيادی دستگير شدند.

به خانواده بسياری از زنان و مردان بازداشت شده اجازه ملاقات داده نشده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت: «ايالت متحده آمريکا از رژيم ايران ميخواهد تا دانشجويان زندانی را آزاد و آزاديهای اساسی را برای همه شهروندان تضمين کند.»

گزارشها حاکی از انجام اعتراضهای دانشجويان ايران و از آن جمله در دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان است.

در دانشگاه بوشهر انجمن دانشجويان خواستار آزادی دانشجويان زندانی شدند.

ديک چينی، معاون رياست جمهوری آمريکا، شجاعت دانشجويان ايران، که عليرغم سرکوب بی رحمانه دولت ايران برای احقاق حقوق خود مبارزه می کنند، را مورد ستايش قرار داد. او گفت: «روح آزادی در ايران در حال حرکت است. صدای طرفداران تغيير و مخالفان صلح طلب خاموش نخواهد شد.»

آقای چينی افزود: «اين زنان و مردان به کشورشان بيش از رژيم پايبند و وفادار هستند. مردم ايران بايد بدانند که آمريکا به آنها احترام می گذارد، و استوار درکنار آزادي، شرافت انسانی و حقوق فردی می ايستد.

XS
SM
MD
LG