لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

فلسطينيان سالگرد تاسيس الفتح را گرامی داشتند


همزمان با حلول سال نوی مسيحی، ساکنان کرانه باختری رود اردن و نوار غزه چهل و سومين سال تشکيل جنبش فتح را گرامی داشتند.

روز دوشنبه عده زيادی از مردم در ميدانِ مناره شهر رام الله گرد هم آمدندوبه رقص و پايکوبی پرداختند. شرکت کنندگان در مراسم، تصاويری ازياسرعرفات، رهبر فقيد فلسطينيان و بنيان گذار جنبش فتح را با خود حمل می کردند.

بزرگداشت سالگرد تأسيس جنبش فتح در حالی برگزار شد که شکاف ميان دو جناح فتح و حماس هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گيرد. حماس از ماه ژوئن نوار غزه را در کنترل گرفته و حکومتی مستقل از رهبری فلسطينيان در بخش غربی سرزمين های فلسطينی تشکيل داده است.

اما جنبش پرسابقهء آزاديبخش فتح، برای ساکنان سرزمينهای فلسطينی نماد مقاومت و تلاش برای رسيدن به استقلال به شمار می رود، و محمود عباس رئيس کنونی جنبش فتح و رهبر فلسطينيان، در ميان فلسطينيان از محبوبيت زيادی برخوردار است. وی دوشنبه شب هنگام سخنرانی به مناسبت چهل و سومين سالگرد تشکيل حماس، به طور غيرمنتظره و بی سابقه، تمايل خود را به آشتی و سازش با حماس ابراز کرد.

عباس از حماس با عنوان «آغاز گرِ کودتا در خانهء فلسطينيان» نام برد، وآن گروه را به گشودن صفحهء جديدی در روابط ميان فلسطينيان فراخواند. وی افزود، بايد در لابلای خطوطِ صفحهء جديد روابط ميان فتح و حماس توافق معتبری بر اساسِ مشارکت، و تلاش برای آزاد کردن موطن نگاشته شود. وی گفت «هيچيک از دوحزب فتح و حماس نمی تواند جايگزين ديگری شود؛ و راهی برای کودتا و اقدام نظامی يکی عليه ديگری وجود ندارد؛ تنها راهِ پيش رو گفتگوست.»

عباس بار ديگر پيشنهاد خود را برای برگزاری انتخابات پيش ازموعد برای سر و سامان دادن به وضعيت ناگوار کنونی در سرزمين های فلسطينی تکرار کرد.

تنها ساعاتی پس از سخنرانی محمود عباس، درگيری ميان هواداران دو حزب در نوار غزه و خان يونس به کشته شدن دستکم هفت نفر انجاميد. سه نفر از کشته شدگان هواداران عضو حماس و سه نفر هوادار فتح بودند.

در خان يونس، اسلام شهوان، سخن گوی پليس حماس هواداران مسلح فتح را عامل درگيری خواند.

از ۲۰ آبان تا کنون، اين نخستين درگيری مسلحانهء هواداران دو حزب بوده است.

XS
SM
MD
LG