لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۰

پسر و شوهر بوتو به جانشينی رهبر مقتول اپوزيسيون پاکستان برگزيده شدند


پسر بی نظير بوتو رهبر ترور شده اپوزيسيون پاکستان، برای رهبری حزب مادرش، به جانشينی او برگزيده شده است.

حزب مردم پاکستان، امروز يکشنبه، بلاوال بوتو زرداری ، پسر نوزده ساله خانم بوتو را به رياست حزب برگزيد.

حزب در عين حال از آصف زرداری، شوهر خانم بوتو خواسته است به عنوان نايب رئيس، تا وقتی که تحصيل بلاوال در بريتانيا ادامه دارد، حزب را اداره کند.

زرداری، در يکی از دولت های بی نظير بوتو در مقام وزارت قرار داشت. او به اتهام فساد و چند اتهام ديگر، بيش از هشت سال را در يک زندان پاکستان گذرانده است. او اتهامات عليه خود را با انگيزه سياسی دانسته و رد کرده است.

زرداری، ۵۱ ساله، ۲۰ سال پيش در مراسمی که توسط مادران آن دو برنامه ريزی شده بود، به عنوان يک رسم سنتی در پاکستان، با بی نظير بوتو ازدواج کرد.

حزب همچنين اعلام کرد در انتخابات پارلمانی که برای هشتم ژانويه در نظر گرفته است شرکت ميکند، و از نواز شريف ديگر رهبر عمده اوپوزيسيون خواستار اقدامی مشابه شد. حزب آقای شريف با قبول اين درخواست برنامه تحريم انتخابات را کنار گذاشته است.

بلاوال دانشجوی حقوق دانشگاه آکسفورد بريتانياست. وی در سال ۱۹۹۹ همراه با مادرش به تبعيد رفت و اوقات زندگی اش را بين بريتانيا و دوبی تقسيم کرده بود . بلاوال روز جمعه برای شرکت در مراسم خاکسپاری مادرش به پاکستان بازگشت.

در همين حال، به گفته يک مقام ارشد در حزب حاکم پاکستان برگزاری انتخابات پارلمانی هشتم ژانويه ممکن است احتمالا با چند ماه تعويق برگزار شود. طارق عظيم، از مسلم ليگ پاکستان ميگويد حدس ميزند انتخابات برای دوازده هفته به تعويق بيفتد. کميسيون انتخابات روز دوشنبه جلسه ای فوق العاده خواهد داشت که انتظار ميرود به تصميم گيری در مورد زمان رای گيری منجر شود.

بنظر ميرسد خشونت های ناشی از ترور روز پنجشنبه خانم بوتو، که دست کم چهل و چهار کشته بجا گذاشت، در سومين روز عزای ملی تا حدودی کمتر شده است. طارق منصور وزير راه آهن به خبرنگاران گفت سرويس قطار ميان کراچی و شهرهای شمالی، از جمله اسلام آباد و لاهور عصر دوشنبه از سرگرفته ميشود.

بلاوال پس از جلسه مقامات حزبی در نادورو سرزمين اجدادی بوتو در جنوب پاکستان قول داد که با تلاش برای پيشبرد دمکراسی انتقام قتل مادرش را بگيرد. زرداری نيز خواستار تحقيقاتی ملی و جامع در باره ترور همسرش شد.

XS
SM
MD
LG