لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

حزب بوتو گزارش دولت در باره علت مرگ وی را رد کرد


حزب سياسی بی نظير بوتو نخست وزير پيشين مقتول پاکستان ضمن رد گزارش رسمی راجع به علت مرگ وی ، دولت را به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر کوتاهی در حراست از او متهم کرده است.

دولت روز جمعه گفته بود خانم بوتو به سبب کوبيده شدن سرش به لبه قسمت روباز سقف اتوموبيل حامل وی کشته شد، که فشار و قدرت ناشی از انفجار انتحاری عامل آن بود .

جواد اقبال چيما سخنگوی وزارت کشور، امروز، شنبه، گفت گزارش دولت فقط حاوی واقعيات است. وی گفت نتيجه گيری دولت بر پايه گزارشهای پزشکی و مدارکی است که از صحنه حمله جمع آوری شده است.

اين سخنگو گفت حزب سياسی خانم بوتو می تواند با نبش قبر کالبد شکافی را در مورد جسد وی انجام دهد.

مقامات ميگويند پزشکان پيش از آنکه خانم بوتو به خاک سپرده شود به درخواست خانواده اش کالبد شکافی را انجام ندادند.

دولت در عين حال ميگويد استماع سمع های اطلاعاتی حاکی از آن است که بيت الله محسود، تروريست القاعده تحت تعقيب، در پی ترور خانم بوتو بوده است. مقامات ارشد در حزب مردم خانم بوتو گزارش های دولت را دروغ توصيف کردند.

شری رحمان، دستياری ارشدکه در شتستشوی جسد خانم بوتو قبل از خاکسپاری مشارکت داشت به صدای آمريکا گفت که در سر خانم بوتو زخم ناشی از گلوله وجود داشت.

در همين حال يک سخنگوی محسود نيز درگيری اين رهبر ستيزه گر را در قتل خانم بوتو تکذيب کرد.

در اين ميان کميسيون انتخاباتی پاکستان ميگويد تداوم ناآرامی هائی که با ترور روز پنجشنبه خانم بوتو شروع شد بر امور تدارکاتی انتخابات پارلمانی که قرار است روز هشتم ژانويه برگزار شود آثاری بد و مضر بجا گذاشته است.

شورش در چند شهر، از جمله در روالپيندی که پليس برای متفرق ساختن چندين هزار نفر از حاميان بوتو گاز اشک آور شليک کرد، ادامه دارد. کراچی و حيدرآباد در استان جنوبی سند، و لاهور مرکز استان پنجاب نيز صحنه خشونت بوده است. دست کم سيزده نفر در شورش ها و اعتراض های توام با خشونت در پی کشته شدن خانم بوتو، که روز جمعه در سند، استان زادگاهش به خاک سپرده شد، کشته شده اند.

هم اکنون دو تحقيق در سطح بالا ، يکی توسط پليس و کارشناسان امور جنائی و ديگری توسط قوه قضائيه پاکستان در جريان است.

دولت در آغاز گفته بود خانم بوتو در شليک گلوله مردی مسلح به گردنش جان سپرد که بعدا انفجار انتحاری را انجام داد.

گفته ميشود محسود، رهبر تروريست، که پاکستان فعالانه در تعقيب اوست، در ناحيه وزيرستان جنوبی در نزديکی مرز افغانستان مستقر است. وی در حملات انتحاری به کاروان خانم بوتو در اواسط اکتبر در کراچی، که به کشته شدن بيش از صد و چهل نفر منجر شد، نقش داشته است.

در واشنگتن، وزارت امورخارجه آمريکا گفت آمريکا معتقد است تمامی جناح های سياسی پاکستان بايد از روند انتحخاباتی کشورشان جانبداری کنند.

XS
SM
MD
LG