لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

شمارش ميليونها آراء انتخابات رئيس جمهوری کنيا ادامه دارد


مقامات کنیا روز جمعه کار شمارش میلیونها آراء انتخابات رئیس جمهوری آن کشور را آغاز کردند و انتظار میرود رایلا اودینگو نامزد اپوزیسیون بر مُوائی کیباکیKibaki رئیس جمهوری آن کشور، که قصد انتخاب مجدد را دارد، پیشی بگیرد.

در کنیا چهارده میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات وجود دارد و شاهدان عینی از شمار بالای شرکت کنندگان خبر دادند. صفهای دراز رأی دهندگان تا فرسنگها ادامه داشت، که خود نشانگر اعتماد مردم کنیا به این است که رأی آنها در قاره ای که به سوی نظام مردمسالاری گام برمیدارد، به حساب میآید. شمارش آراء آغاز شده است و انتظار میرود تا روز شنبه به درازا بکشد.

رئیس کمیسیون انتخابات کنیا گفت: «به تعداد احزاب نگاه کنید، به تعداد نامزدان نگاه کنید و ببینید مردم چه استقبالی از انتخابات کرده اند، و آنگاه درخواهید یافت که چرا شمارش آرا اینهمه طول کشیده است.

شبکه تلویزیون کنیا گزارش داد تا بامداد جمعه شمار آراء رقیب رئیس جمهوری نزدیک به چهارصد هزار رأی بیشتر بوده است. اما رئیس جمهوری از مردم خواست تا پایان شمارش آرا صبر کنند.

ناظرانی که از آمریکا و اتحادیه اروپا به کنیا رفته اند میگویند بطور کلی انتخابات در محیطی آرام انجام شده است، اما بروز خشونت، نگرانی اصلی مسؤلین انتخابات بوده و بسیاری از ناظران ابراز نگرانی کردند که اختلاف کم نامزدان ممکن است به شورش کسانی منتهی شود که نتایج انتخابات را قبول ندارند.

XS
SM
MD
LG