لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

نتايج مقدماتی شمارش آرای انتخابات رياست جمهوری کنيا حاکی از جلو بودن رهبر اپوزيسيون است


در مبارزات انتخابات رياست جمهوری کنيا رايلا اودينگا رهبر حزب اپوزيسيون موسوم به جنبش دموکراتيک نارنجی با پشتوانه حمايتهای مردمی پيشتاز است و رئيس جمهوری فعلی موائی کيباکی در مقام دوم قرار دارد.

رايلا اودينگا ۹ سال از عمر خود را به اتهام انجام فعاليتهای سياسی عليه دانيل آرِپ مُوی ديکتاتور سابق کنيا در زندان به سر برده است و در رژيم کنونی دارای پست وزارت بوده است. وی با شعار ايجاد تغييرات عملی در نظام حکومتی کشور و نيز معرفی خود به عنوان نماينده اکثريت فقير مردم از پشتوانه حمايتهای وسيع مردمی برخوردار است.

برای مثال مسلمانان زاغه نشينهای شهر بزرگ کيبِرا از کليه مسلمانان کشور خواسته است به اودينگا رأی دهند. گرچه فقط سه و نيم ميليون از کل جمعيت سی و چهار ميليون نفری کنيا مسلمان هستند اما آنان در تعيين سرنوشت انتخابات نقش عمده ای ايفا خواهند کرد. زيرا مسلمانان کنيا بر اين باورند که آماج اقدامات ضد تروريستی پرزيدنت کيباکی قرار دارند و او بسياری از مسلمانانی را که مظنون به دست داشتن در فعاليتهای تروريستی هستند جهت پيگيری قانونی و بازجويی توسط عوامل آمريکايی به کشور همسايه اتيوپی منتقل می کند.

يکی ديگر از عوامل نگرانی و احساس ناامنی مسلمان کنيا تأخيرِ دولت در امر صدور کارتهای شناسايی برای آنها است زيرا بدون اين کارتها آنها از بسياری از حقوق اجتماعی از جمله حق کار رأی يا مالکيت زمين محروم هستند.

يکی از تحليلگران سياسی می گويد به خاطر فشرده بودن مبارزات انتخاباتی هر يک از کانديداها سعی می کنند با دست گذاشتن بر مسائل عمده مردم آنها را به صف خود بکشانند. نتيجه تازه ترين همه پرسی گويای اين است که پرزيدنت کيباکی سه درصد از رقيب اصلی خود رايلا اودينگا عقب است حال آنکه کالونزو موسيوکا يکی ديگر از رقبای انتخاباتی او در جايگاه سوم قرار دارد.

برخی از کارشناسان اين مبارزات انتخاباتی را در واقع به مثابه غزل خداحافظی برای آقای کيباکی می دانند. موائی کيباکی با وعده و وعيدهای مبارزه با فساد اجتماعی چهار سال پيش به قدرت رسيد اما گرچه بخاطر کمک به رشد نسبی اقتصاد کنيا از اعتبار برخوردار است اما به خاطر عمل نکردن به وعدهای خود در جهت مبارزه با فساد دورنمايی برای توفيق مجدد او در انتخابات وجود ندارد. انتخابات رياست جمهوری فردا نخستين انتخابات چند حزبی در تاريخ کنيا به حساب می آيد و اهميت اين انتخابات در اين است که بر خلاف سنت در آفريقا اين نخستين باری است که احتمال کنار رفتن يک رهبر پس از فقط يک دوره رياست جمهوری ، وجود دارد.

XS
SM
MD
LG