لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

بی نظير بوتو مورد سوء قصد قرار گرفت و جان سپرد


همکاران و دستياران بی نظير بوتو، نخست وزير پيشين پاکستان، می گويند وی مورد سوء قصد قرار گرفته است.

خبرگزاری های غربی و پاکستانی گزارش دادند بوتو در يک اجتماع انتخاباتی درنزديکی پايتخت پاکستان، اسلام آباد، شرکت داشت که مورد حمله انتحاری قرار گرفت. وی در اثر اين افجار جراحات سختی برداشت که منجر به مرگ وی شد.

هنگامی که انفجار روی داد، بوتو تازه سخنرانی اش در پارکی در راولپندی، نزديک اسلام آباد، را به اتمام رسانيده بود. گزارشی از تيراندازی نرسيده است.

دو ماه پيش نيز هنگاميکه بوتو از تبعيد بازمی گشت کاروان حامل وی در کراچی مورد سوء قصد دو بمب گذار انتحاری قرار گرفت. انفجار حاصله از آن حملات صدها تن را کشته و زخمی کرد.

همچنين به گفته پليس بامداد امروز (پنجشنبه) چند فرد مسلح بسوی جمعيت هواداران نواز شريف، نخست وزير پيشين ديگر، در يک تجمع انتخاباتی در نزديکی راولپندی آتش گشودند. چندين نفر در تيراندازی ها زخمی شدند.

هواداران شريف تقصير اين خشونت ها را به گردن اعضای حزب حامی پرزيدنت مشرف می اندازند. حزب مسلم ليگ پاکستان، که از مشرف جانبداری می کند، اين اتهامات را رد کرده است.

شريف و بوتو هر دو سرگرم مسافرت در سراسر پاکستان و انجام مبارزات انتخاباتی در پيشاپيش انتخابات پارلمانی ۱۸ ديماه بوده اند. شريف بدليل سابقه محکوميت قضايی از انتخاب شدن و تصدی کرسی پارلمانی محروم شده است.

خانم بوتو در سخنرانی خود در راهپيمايی ديروز گفت اينروزها مد جديدی رايج شده است که از طريق ترور و ارعاب نيروهای سياسی دموکرات را متوقف کند. هدف بمب گذاريهای صورت گرفته ايجاد رعب و وحشت در ميان مردم است.

آقای کرزای در ادامه سفر دو روزه خود به کشور همسايه پاکستان با بی نظير بوتو رهبر حزب مردم پاکستان در اسلام آباد ديدار کرد. خانم بوتو بارها پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان را به عدم توانايی مقابله در برابر رشد ستيزه گران اسلامی متهم کرد بود.

خانم بوتو پس از ديدار ديروز خود با حامد کرزی به خبرنگاران گفت، « من به پرزيدنت کرزی گفتم که حزب مردم پاکستان اميدوار است با پيروزی در انتخابات کابينه دولت را تشکيل دهد و ما در انتظار همکاری نزديک با دولت افغانستان هستيم.»

خانم بوتو سپس گفت به باور وی همکاری و حمايت از منافع تمدن اسلامی با حذف افراط گرايی و تروريسم امری اساسی برای دو کشور و در حقيقت برای جهان اسلام بشمار می رود.

XS
SM
MD
LG