لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۵

پرزيدنت بوش: جمهوری اسلامی ايران کماکان به صورت يک تهديد باقيست


روسیه برای نخستین بار سوخت هسته ای برای مصارف نیروگاه هسته ای بوشهر تحویل مقامات جمهوری اسلامی ایران داده است. بر اساس موافقتنامه سال ۲۰۰۳، روسیه سوخت مصرف شده در تأسیسات هسته ای ایران را باز پس میگیرد و این میتواند جمهوری اسلامی ایران را از استفاده از سوخت مصرف شده برای تولید سلاحهای هسته ای باز دارد.

پرزیدنت جرج بوش میگوید از این اقدام روسها حمایت میکند. رئیس جمهوری آمریکا چنین خاطر نشان میکند:" اگر روسها تمایل به اجرای چنین کاری دارند، من از آن حمایت میکنم زیرا دولت اسلامی ایران دیگر نیازی ندارد که شیوه غنی سازی اورانیوم را بیاموزد. اگر جمهوری اسلامی ایران اورانیوم را برای استفاده در نیروگاه هسته ای غیر نظامی بپذیرد دیگر آنها نیازی ندارند که نحوه غنی سازی اورانیوم را یاد بگیرند."

پرزیدنت بوش می افزاید جمهوری اسلامی ایران کماکان به صورت یک تهدید باقیست زیرا دولت اسلامی ایران از پیروی از خواسته های سازمان ملل متحد و تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم و باز پردازش آن سرباز میزند. اورانیوم غنی شده میتواند برای تولید مواد فسیلی مورد نیاز ساختن بمب هسته ای و همچنین برای سوخت مورد نیاز برنامه انرژی غیر نظامی بکار رود و مورد استفاده قرار گیرد.

یک برآورد اخیر ملی اطلاعات آمریکا میگوید دولت اسلامی ایران برنامه مخفی سلاحهای هسته ای را برای سالها پیگیری میکرده است، اما تحت مراقبتها و فشارهای بین المللی در سال ۲۰۰۳ آنرا متوقف کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه می افزاید دولت اسلامی ایران هنوز خطرناک است و یادآور میشود: "من باور دارم آنها با داشتن سلاحهای هسته ای نیروئی بسیار مخرب و ویرانگر خواهند بود. باور دارم در آن صورت ما باید تهدیدهای آنها را درباره اسرائیل، یکی از متحدان مان جدی تلقی کنیم. و بنابراین، نظرم نسبت به جمهوری اسلامی ایران تغییر نکرده است. اگر شخصی دارای برنامه تسلیحاتی بود، چگونه میتوان گفت که آنها فردا چنین برنامه هایی را از سر نگیرند؟ با توجه به اینکه در گذشته آنها برنامه تسلیحاتی خود را مخفی نگهداشتند، در صورت از سر گیری ما چگونه میتوانیم بفهمیم؟"

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد مشغول بررسی پیشنویس قطعنامه ای هستند که ممکنست منجر به اعمال تحریمهای بیشتری علیه دولت اسلامی ایران شود.

پرزیدنت بوش گفت که تصمیمات جمهوری اسلامی ایران است که تهیه مواد غذائی و تحقق بخشیدن به رؤیاها را برای مردم ایران دشوارتر میکند. رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا میگوید: "یک راه به آینده وجود دارد که از روش دولت اسلامی ایران متفاوت است. ما با دوستان و متحدان خود به همکاری ادامه خواهیم داد تا دولت اسلامی ایران را متقاعد کنیم که تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم منطبق با منافع آنهاست."

XS
SM
MD
LG