لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

پنجمين دور انتخابات رياست جمهوری کره جنوبی روز چهارشنبه برگزار شد


از سال ۱۹۸۷ که نخستين دور انتخابات رياست جمهوری کره جنوبی به سلطه ديکتاتوری نظاميان در آن کشور پايان داد، به نظر می رسد پنجمين دور اين انتخابات حائز اهميت ويژه ای است.

حزب حاکم ليبرال که عمده اعضايش از رهبران جنبش دمکراسی در دهه ۱۹۸۰ بوده و عليه سلطه ديکتاتوری نظامی مبارزه کرده اند، عليرغم واداشتن ديکتاتور کره شمالی به گفتگو و برچيدن تاسيسات اتمی اش، اما در زمينه اقتصاد داخلی ميدان را به حريف نيرومند خود يعنی حزب محافظه کار ميهنی واگذار کردند. از اين رو«لی ماينگ بک» شهردار پيشين سئول و رهبر حزب محافظه کار ميهنی با بيش از ۵۰ درصد آرا توانست به يک دهه حکومت ليبرالها پايان دهد.

آقای «لی ماينگ بک» که پيش از اين بعنوان جوانترين مدير خودروسازی هيوندای کره جنوبی و سمبل اقتصاد آن کشور توانست خوش بدرخشد، همچنين ديرتر بعنوان شهردار سئول در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ توانست بعنوان سياستمدار و اقتصاددانی عملگرا در ميان مردم شهرت يابد. او که خود را «بلدورز» ناميده، قولهای بزرگی به مردم کره جنوبی داده است. از جمله افزايش هفت درصدی درآمد ساليانه مردم تا سطح ۴۰,۰۰۰ دلار ساليانه. و رفع بيکاری فزاينده و کاهش هزينه های مسکن که مشکل روزمره مردم کره جنوبی اند.

او همچنين بعنوان رهبر حزب محافظه کار ميهنی کره جنوبی خواهان فاصله گرفتن از همکاری و همسويی با ايالات متحده و کنار گذاشتن سياست معروف به «خورشيد درخشان» در قبال کره شمالی است که از سوی «کيم دايی جونگ» برنده جايزه صلح نوبل و از رهبران حزب ليبرال دمکراتيک نو طراحی شده است. سياستی که در ازای کمک اقتصادی به کره شمالی خواهان برچيدن تاسيسات اتمی آن کشور را دنبال می کند.

پيروزی آقای لی با مشکلاتی نيز همراه است. يک مشکل موضوع ادامه سياست مذاکرات با کره شمالی است. نظاميان پيشين و بنيانگذاران حزب محافظه کار ميهنی خواهان توقف گفتگوها با کره شمالی و درپيش گرفتن سياستهای سختگيرانه عليه آن هستند. آنان همچنين خواهان دوری گزيدن از همسويی با سياستهای ايالات متحده هستند. اين در حالی ست که ايالات متحده پس از پيروزی محافظه کاران اعلام کرد اميدوار است سياست گفتگوها با کره شمالی از سوی دولت جديد کره جنوبی ادامه يابد.

هنوز روشن نيست تا چه اندازه آقای لی ماينگ بک از سياستهای نظاميان پيشين که خواهان بازگشت به دوران تنش زا هستند در عمل پيروی کند.

XS
SM
MD
LG