لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۷

اروپا تهديد کرد درصورت شکست کنفرانس بالی، مذاکرات جوی برهبری آمريکا را تحريم می کند


اتحاديه اروپا با متهم کردن آمريکا به اينکه سد راه هدف گذاری برای کاهش عميق آلودگی در کنفرانس تغييرات جوی جاری در بالی (اندونزی) شده است، تهديد کرد گفتگوهای ماه آينده به رهبری آمريکا در باره گرمايش زمين را تحريم خواهد کرد.

نماينده عاليرتبه اتحاديه اروپا، آمبرتو روسا (رئيس سياست های زيست محيطی پرتغال) که امروز (پنجشنبه) در اندونزی سخنرانی کرد، گفت اگر مذاکرات بالی به شکست بيانجامد، نشست کشورهای بزرگ اقتصادی جهان در ايالات متحده آمريکا بی معنی خواهد بود.

اتحاديه اروپا و اکثريت ۱۹۰ کشور شرکت کننده در مذاکرات بالی خواهان تعيين هدفی برای کاهش توليد گازهای گلخانه ای به ميزان ۲۵ تا ۴۰ درصد هستند. ايالات متحده، کانادا و ژاپن مخالف تعيين چنين هدفی هستند.

مقام عاليرتبه اتحاديه اروپا در زمينه سياست زيست محيطی، ايوو دِ بور Yvo de Boer ، گفت بن بست پيش آمده بين آمريکا و اروپا اين مذاکرات، که قرار است فردا (جمعه) خاتمه يابد، را به خطر انداخته است.

رئيس هيات نمايندگی آمريکا در بالی، پائولا دوبريانسکی، گفت وی اميدوار است که هنوز وقت برای دستيابی به توافق و هماهنگی برای تدوين يک «نقشه راه بالی» وجود داشته باشد.

منظور از اين نقشه راه اين است که تا سال ۲۰۰۹ دستورالعملی باشد برای مذاکرات آينده بر سر تهيه پيمان جانشين پيمان کيوتو. پيمان کيوتو، که در سال ۲۰۱۲ منقضی خواهد شد، کشورهای ثروتمند را مکلف می کند توليد گازهای گلخانه ای خود را، در مقايسه با ميزان ۱۹۹۰، پنج درصد کاهش دهند.

آمريکا از کشورهای بزرگ اقتصادی جهان خواسته است تا در ماه آينده برای مذاکره در مورد کاهش گازهای گلخانه ای در هاوايی گرد هم آيند.

XS
SM
MD
LG