لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

دانشمندان هشداردادند برای کاهش گازهای گلخانه ای فقط پانزده سال وقت باقی است


بيش از دويست دانشمند سرشناس جهان از هيات های نمايندگی در کنفرانس سازمان ملل متحد راجع به تغييرات جوّی خواستار کاهشی بيشتر و سريعتر در نشر گازهای موسوم به گلخانه ای شده اند.

اين دانشمندان در اعلاميه ای که امروز، پنجشنبه، در بالی، محل برگزاری کنفرانس منتشر ساختند از دولت ها خواستند تلاش کنند گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۵۰ به نصف کاهش دهند.

اغلب دانشمندان ميگويند نشر گازهای گلخانه ای نظير متان يا اکسيد کربن، و نفوذ آنها در جوّ عاملی موثر در افزايش گرمای کره زمين است.

دانشمندان به دولت ها هشدار داده اند که برای کاهشی موثر در گازهای گلخانه ای فقط ده تا پانزده سال وقت باقی است.

آمريکا که يکی از توليد کنندگان عمده گازهای گلخانه ای در جهان است در کنفرانس بالی برای انجام ندادن اقدامات کافی در مورد کنترل گازهای گلخانه ای بشدت مورد انتقاد قرار گرفت.

يک کميته کنگره آمريکا روز چهارشنبه با تائيد لايحه ای که مستلزم محدود ساختن نشر کربن است ، گامی عمده در جهت مبارزه با گرم شدن کره زمين برداشت.

کميته محيط زيست و خدمات عمومی در سنای آمريکا با يازده رای موافق در مقابل هشت رای مخالف لايحه ای را تائيد کرد که مستلزم کاهشی هفتاد درصدی در نشر گازهای گلخانه ای در تمامی بخش های اقتصاد آمريکا، از جمله نيروگاهها و صنايع تا سال ۲۰۵۰ است.

اين لايحه قرار است در اوايل سال آينده برای بررسی نهائی به جلسه عمومی سنا فرستاده شود.

XS
SM
MD
LG