لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

از قذافی تا قذافی


از روز دوشنبه که آقای قذافی برای انجام يک سفر رسمی پنج روزه به فرانسه آمده روز و ساعتی نيست که خبرهای مربوط به وی در رسانه ها توجه همگانی را جلب نکند، اگرچه حضور آقای قذافی در پاريس از سوی بسياری از دولتمردان مورد استقبال قرار نگرفت: آقای برنار کوشنر وزير امور خارجه فرانسه درهمان روز اول ورود آقای قذافی، به بهانه ای در ميهمانی شام کاخ اليزه شرکت نکرد و در نتيجه ملاقاتی بين اين دو صورت نگرفت. خانم راماياد وزير امور حقوق بشر فرانسه گفت سرهنگ قذافی بايد بداند فرانسه فقط کشور قرارداد و تجارت نيست. نمايندگان پارلمان در اعتراض به حضور وی کاخ پارلمان را ترک کردند، و اعتراض شخصيتها ومقالات اعتراضی درباره سفر آقای قذافی به حدی است که بسياری از خود می پرسند آيا سرهنگ قذافی به هنگام سفر به فرانسه انتظار چنين فضائی داشت؟

دولت ليبی در ابتکاری نادر در روز اول ملاقات آقای قذافی با آقای سرکوزی، نشريه ای ميان روزنامه نگاران توزيع کرد که در آن وضعيت سياسی و اجتماعی ليبی از ديدگاه دولت اين کشور به خواننده ارائه شده است. از جمله نکاتی که در اين نشريه آمده اين که در ليبی بيکاری وجود ندارد .

سرهنگ قذافی روزسه شنبه در سخنرانی خود در تالار يونسکو گفت: قبل ازآنکه از نقض حقوق بشر در ليبی سخن بگوئيد، اول ببينيد آيا در همين فرانسه مهاجرين خارجی از همه حقوق خود برخوردارند يا نه.

در همين روز آقای قذافی در تالار مجلل هتل ريتس کتابهای شعر، زندگينامه و قصه های خود را - که با روبانهای طلا بسته بندی شده بود- به حاضران هديه کرد .

کاخ اليزه اعلام کرد رئيس جمهوری فرانسه در باره مسائل حقوق بشردر ليبی با آقای معمر قذافی سخن گفته، اما چند ساعت بعد آقای قذافی در مصاحبه ای با تلويزيون دولتی فرانسه گفت هرگز در اين باره با او صحبت نشده است.

دور دوم ملاقات و مذاکره ميان آقای سرکوزی و آقايان قذافی در روز چهارشنبه، بعد از قايقرانی آقای قذافی بر روی رودخانه سن، انجام شد

اما قراردادهای منعقد شده بين ليبی و فرانسه - که حدود ده ميليارد يورو تخمين زده می شود – شامل خريد رآکتورهای اتمی برای شيرين سازی آب دريا،هواپيماهای مسافری ايرباس،هواپيماهای نطامی رافال، رادار و نيز قايقهای نظامی است.

سفر پنج روزه آقای قذافی به فرانسه روز شنبه پايان خواهد يافت.

XS
SM
MD
LG