لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

نيروهای افغان و ناتو پس از راندن طالبان از موسی قلعه، عمليات تکميلی خود را آغاز کردند


نيروهای افغانستان و ناتو يک روز پس از راندن شورشيان طالبان از شهر موسی قلعه در جنوب افغانستان که ده ماه بود کنترل آن را در دست داشتند، روز سه شنبه عمليات تکميلی خود را آغاز کردند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اظهار داشت نيروها هم اکنون در حال تقويت مواضع خود در داخل اين شهر واقع در ولايت هلمند هستند. هلمند، مرکز معاملات ترياک افغانستان به شمار می رود.

به گفته سخنگو، سه منطقه ديگر ولايت هلمند همچنان تحت کنترل طالبان است. وزارت دفاع افغانستان می گويد ده ها تن از شورشيان در يک نبرد دو روزه کشته شدند.

طالبان عقب نشينی خود را از موسی قلعه مورد تاييد قرارداد، اما اين عقب نشينی را به عنوان يک مانور استراتژيک توصيف کرده است.

بيش از شش هزار تن از سربازان افغانستان و ناتو، بخشی ازعمليات برقراری حکومت قانون در موسی قلعه بودند که هفته گذشته آغاز گرديد.

در رويدادی ديگر، يک حمله کننده انتحاری با اتومبيل حامل بمب خود روز سه شنبه، يک ستون نظامی ناتو را در نزديکی قندهار که از شهرهای عمده جنوب افغانستان به شمارمی رود مورد حمله قرار داد و دو غيرنظامی افغان را از پای درآورد. در اين حادثه آسيبی به ستون نظامی ناتو وارد نيامد.

جنگجويان طالبان درکمينگاهی درهمان منطقه، به يک ستون تدارکاتی ناتو حمله کردند. در جريان نبرد ميان طرفين، پنج مامورپليس و هشت شورشی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG