لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۶

کاظم دارابی به تهران بازگشت


يک مرد ايرانی، که به خاطر شرکت در قتل چهار عضو اپوزيسيون کرد ايرانی در سال ۱۹۹۲ در برلن محکوم و به حبس ابد محکوم شده بود، مورد ترخيص قرار گرفت و اکنون در تهران است.

مقامات دولت آلمان ديروز (دوشنبه) کاظم دارابی و همکار لبنانی وی، عباس رائل، را پس از ۱۵ سال زندان آزاد کردند. اين دو به جرم قتل دبير کل حزب دمکرات کردستان ايران، صادق شرفکندی، و سه تن از يارانش در رستوران ميکونوس در برلن به حبس ابد محکوم شده بودند.

دارابی امروز (سه شنبه) به خبرگزاری های ايران گفت صرف آزادی وی دليل بی گناهيش بوده است. وی گفت می خواهد کتابی بنويسد و داستان را از زاويه ديد خود بازگو کند.

يکی از مفاد قانونی کشور آلمان به خارجيانی که ۱۵ سال از مدت محکوميت خود را گذرانده باشند اجازه می دهد پيش از موعد از زندان رها شوند. اکنون اين قانون شامل حال دارابی و رائل شد.

نماينده حزب دمکرات کردستان ايران در آمريکا، بهروز شريف، به صدای آمريکا گفت اميدوار است آزادی اين دو نفر نتيجه معامله دولت آلمان با جمهوری اسلامی نبوده باشد. وی گفت، در غير اين صورت، يعنی اگر بين دولت آلمان و جمهوری اسلامی معامله ای صورت گرفته باشد، اين معامله مبارزه آلمان عليه تروريسم را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

دادستانان آلمان ولی فقيه جمهوری اسلامی، آيت الله خامنه ای، و رئيس جمهوری اسلامی وقت، هاشمی رفسنجانی، را به صدور دستور قتل متهم کرده اند. اين اتهامات بر تهران گرا ن آمد و روابط ايران و آلمان را بطور موقت متوقف نمود.

مقامات اسرائيلی از مدتها پيش با آزادی اين دو نفر از سوی آلمان مخالفت می کردند، و اميدوار بودند بتوانند آزادی اين دو را دستکم منوط به بدست آوردن اطلاعاتی از خلبان اسرائيلی (ران آراد) که در سال ۱۹۸۶ بر فراز لبنان سقوط کرده بود بکنند.

XS
SM
MD
LG