لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

آلمان قاتلان رهبران کرد ايرانی را آزاد کرد


آلمان يک ايرانی و يک لبنانی، که به خاطر شرکت در قتل چهار عضو اپوزيسيون کرد ايرانی در سال ۱۹۹۲ در برلن محکوم شده بودند، را ترخيص کرد.

مقامات دولت آلمان ديروز (دوشنبه) اعلام کردند که کاظم دارابی و همکار لبنانی وی، عباس رائل، از زندان آزاد شده و به خارج از کشور فرستاده شده اند.

اين دو مرد به جرم قتل دبير کل حزب دمکرات کردستان ايران، صادق شرفکندی، و سه تن از يارانش در رستوران ميکونوس در برلن به حبس ابد محکوم شده بودند.

يکی از مفاد قانونی کشور آلمان به خارجيانی که ۱۵ سال از مدت محکوميت خود را گذرانده باشند اجازه می دهد پيش از موعد از زندان رها شوند. اکنون اين قانون شامل حال دارابی و رائل شد.

نماينده حزب دمکرات کردستان ايران در آمريکا، بهروز شريف، به صدای آمريکا گفت اميدوار است آزادی اين دو نفر نتيجه معامله دولت آلمان با جمهوری اسلامی نبوده باشد. وی گفت، در غير اين صورت، يعنی اگر بين دولت آلمان و جمهوری اسلامی معامله ای صورت گرفته باشد، اين معامله مبارزه آلمان عليه تروريسم را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

دادستانان آلمان ولی فقيه جمهوری اسلامی، آيت الله خامنه ای، و رئيس جمهوری اسلامی وقت، هاشمی رفسنجانی، را به صدور دستور قتل متهم کرده اند. اين اتهامات بر تهران گرا ن آمد و روابط ايران و آلمان را بطور موقت متوقف نمود.

مقامات اسرائيلی از مدتها پيش با آزادی اين دو نفر از سوی آلمان مخالفت می کردند، و اميدوار بودند بتوانند آزادی اين دو را دستکم منوط به بدست آوردن اطلاعاتی از خلبان اسرائيلی (ران آراد) که در سال ۱۹۸۶ بر فراز لبنان سقوط کرده بود بکنند.

XS
SM
MD
LG