لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

نخست وزير بريتانيا پس از ديدار از عراق راهی افغانستان شده است


گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، پس از ديدار از عراق راهی افغانستان شده است. او پيش از سفر به کابل در ولايت هلمند با نيروهای بريتانايی مستقر در افغانستان ديدار کرد و از تلاشهای آنها تقدير بعمل آورد. اين ديدار در حالی صورت می گيرد که نيروهای نظامی افغان و بريتانيايی بارديگر توانستند با محاصرۀ شهر جنوبی موسی قلعه که تحت کنترلٍ طالبان بود ، وارد آن شهر شوند.

وزارت دفاع افغانستان در بيانيه ای ستيزه جويان طالبان را به رويارويی با تهاجم بيشتر تهديد کرده بود و از آنها خواسته بود سلاحهايشان را به زمين بگذارند.

روز يکشنبه دِس براون وزير دفاع بريتانيا با همتای افغان خود عبدالرحيم وردک در کابل ديدار و گفتگو کرد. سخنگوی نيروهای بريتانيا در عراق عمليات بازپس گيری موسا قلعه از طالبان را نخستين حمله مشترک نيروهای افغان و بريتانيايی ذکر کرد و گفت اين عمليات بيشتر از دو روز ديگر بطول نخواهد انجاميد. نيروهای طالبان از ماه فوريه سال جاری ميلادی کنترل موسا قلعه را که در قلب منطقۀ کٍشت خشخاشٍ افغانستان واقع شده، بدست گرفته بودند.

نيروهای بريتانيايی در ماه فوريه با واگذاری امنيت اين شهر به ريش سفيدان محلي، موسا قلعه را ترک کردند. تشديد درگيری های مسلحانه در ماه های اخير در حومه موسا قلعه هشداری به منزله تقويت کنترل طالبان بر نواحی جنوبی زير کشت خشخاش افغانستان قامداد می شود.

استان مجاور هلمند، که بزرگترين منطقه زراعت خشخاش در جهان بشمار می رود، امسال خط مقدم مبارزه عليه کشت و توليد ترياک در افغانستان محسوب می شود. دستکم دوازده ستيزه جوی طالبان، دو کودک افغان و يک سرباز بريتانيايی در روزهای اخير جان خود را در درگيری های مرگبار اطراف موسا قلعه از دست داده اند. بر پايه آمار موجود بيش از شش هزار و دويست نفر در سال جاری و در جريان خشونت های فزاينده در افغانستان جان خود را از دست داده اند. امسال مرگبارترين سال در مقايسه با شش سال گذشته و از هنگام سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG