لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، به طور غيرمنتظره ای وارد عراق شد


گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، به طور غيرمنتظره ای، برای ديداری کوتاه در عراق حضور يافت.

آقای براون گفت نوری المالکی نخست وزير عراق پيشنهاد کرده است که مقامات محلی در بصره کنترل امور امنيتی را ظرف دو هفته آينده در دست بگيرند.

نخست وزير بريتانيا همچنين سربازان بريتانيايی در بصره را به خاطر برقراری امنيت در منطقه جنوبی عراق مورد ستايش قرار داد.

بريتانيا قصد دارد در پايان اين ماه کنترل امنيتی بصره را به نيروهای عراقی تحويل دهد. بريتانيا پيش از اين نيز مسئوليت های امنيتی در سه استان ديگر را، که تحت حفاظت هستند، واگذار کرده بود.

در حال حاضر، ۴۵۰۰ سرباز بريتانيايی در عراق هستند اما مقامات بريتانيا در نظر دارند تا نيمه سال ۲۰۰۸ اين تعداد را به نصف کاهش دهند.

صبح امروز يک شنبه، آقاز براون خواستار آزادی فوری پنج گروگان بريتانيايی شد که از شش ماه پيش در اسارت يک گروه شيعی عراق هستند.

آقای براون اين درخواست را پس از آن مطرح کرد که گروگان گيران روز سه شنبه يک نوار ويدئويی را منتشر ساختند که در آن يکی از پنج مرد گروگان گرفته شده درخواست کرد تا کليه نيروهای بريتانيايی خاک عراق را ترک کنند. با اين حال، ربايندگان توضيح نداده اند در صورتيکه بريتانيا نيروهای خود را از عراق خارج نکند چه پيامدی در پی خواهد داشت..

چهار افسر امنيتی بريتانيا و يک متخصص کامپيوتر در ماه می گذشته در ساختمان وزارت بازرگانی در بغداد ربوده شدند.

در همين حال به گفته مقامات عراقی، در يک اقدام خشونت بار، امروز يکشنبه، يک بمب کنار جاده ای در مرکز عراق، ژنرال قيص الماموری رئيس پليس استان بابل را از پای در آورد. در اين انفجار دو محافظ او کشته شدند و تعدادی از همراهان نيز آسيب ديدند.

XS
SM
MD
LG