لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

هيات فنی آژانس انرژی اتمی برای گفتگو درباره منشا آلودگی در دانشگاه فنی به ايران سفر کرد


بنا به گزارش منابع خبری ايران ديروز (يکشنبه) يک هيات فنی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به‌سرپرستی هرمن ناكارت وارد ايران شد. خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ايران می گويد اين هيات به منظور گفتگو درباره منشا آلودگی در دانشگاه فنی به ايران سفر کرده است. اين گفتگوها روز دوشنبه آغاز خواهد شد.

موضوع منشا آلودگی برخی از سانتريفيوژها به اورانيوم بسيار غنی شده يکی از موارد ناروشن در برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران است. بازرسان آژانس از مقامات جمهوری اسلامی خواهند خواست تا در مورد آثار اورانيوم غنی شده که بر روی دستگاه های مورد استفاده در ايران يافت شده توضيح دهند.

دولت ايران ادعا می کند اورانيوم بسيار غنی شده که بر روی سانتريفيوژها يافت شده است هنگام خريد اين دستگاهها بر روی آنها وجود داشت.

در ماه اوت گذشته مقامات جمهوری اسلامی و آژانس بر سر تدوين جدول زمانی که طبق آن جمهوری اسلامی بايد به همه پرسشهای باقيمانده آژانس در مورد فعاليت های هسته ايش توضيح دهد به توافق رسيده اند.

سفر هيات آژانس به ايران تنها چند روز پس از انتشار گزارش برآوردهای سازمانهای اطلاعاتی آمريکا که می گويد جمهوری اسلامی پروژه توليد سلاح های اتمی اش را چهار سال پيش متوقف کرد انجام می گيرد.

جمهوری اسلامی هيچگاه اذعان نکرد که برنامه ای برای توليد بمب اتمی داشته است، و همواره مدعی است که هدف برنامه اتمی اش توليد سوخت برای مصارف غيرنظامی است.

ديروز محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفت که آمريکا در امور داخلی ايران و ساير کشورهای منطقه دخالت می کند. منظور وی اشاره به سخنان روز شنبه روبرت گيتس وزير دفاع آمريکا در يک کنفرانس امنيتی در بحرين بود.گيتس از کشورهای عرب خليج فارس حاضر در کنفرانس خواست تا از تلاش های تحت رهبری آمريکا برای فشار وارد آوردن به جمهوری اسلامی برای توقف غنی سازی اورانيوم در ايران حمايت به عمل آورند.

XS
SM
MD
LG