لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

رای گيری برای انتخاب رئيس جمهوری لبنان برای هفتمين بار به تعويق افتاد


رای گيری برای انتخاب رئيس جمهوری لبنان در پارلمان آن کشور برای هفتمين بار به تعويق افتاده است و بن بست بر سر دولت آتی و نحوه اصلاح قانون اساسی، به گونه ای که به گزينش ژنرال ميشل سليمان رئيس ستاد ارتش برای احراز مقام رياست جمهوری منجر شود، باقی است.

سخنگوی نبِه بری رئيس پارلمان ميگويد جلسه رای گيری که قرار بود امروز، جمعه، تشکيل شود به يازدهم دسامبر موکول شده است تا رهبران سياسی رقيب برای رسيدن به تفاهم فرصتی بيشتر داشته باشند.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد ديروز به خبرنگاران گفت در صحبت با رهبران لبنانی به آنان گفته است که اکنون زمان چانه زدن برای پست های کابينه نيست.

لبنان از روز بيست و سوم نوامبر که دوره رياست جمهوری اميل لحود طرفدار سوريه به پايان رسيد بی رئيس جمهوری مانده است.

ژنرال سليمان چهره ای بی طرف شناخته شده است که می تواند بر اختلاف ميان اکثريت طرفدار غرب و اپوزيسيون طرفدار سوريه تحت رهبری گروه شيعه حزب الله فائق شود.

رهبران ائتلاف حاکم و قانونگذاران اپوزيسيون نسبت به مسائل متعددی با يکديگر اختلاف دارند. چگونگی اصلاح قانون اساسی لبنان به گونه ای که انتخاب ژنرال ميشل سليمان رئيس ستاد ارتش لبنان را به رياست جمهوری امکان پذير سازد و اين موضوع که کدام يک از پست های کابينه در اختيار اپوزيسيون قرار خواهد گرفت، در زمره اختلافات ميان طرفين است.

برنارکوشنه وزيرامورخارجه فرانسه که دولت متبوع وی رهبری کوشش های بين المللی را در جهت برطرف ساختن بن بست لبنان برعهده دارد، می گويد نسبت به انتخاب رئيس جمهوری جديد لبنان تا هفته آينده به گونه ای محتاطانه خوشبين است.

XS
SM
MD
LG