لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

ونزوئلايی ها امروز در رای گيری قانون اساسی شرکت می کنند


شهروندان ونزوئلا امروز (يکشنبه) به پيشنهاد ايجاد تغييراتی در قانون اساسی که بر اختيارات رياست جمهوری، هوگو چاوز، بطور چشمگيری می افزايد، رای «آری» يا «نه» خواهند داد.

نظر سنجی های عمومی اخير نشان می دهد که باوجود تلاش های تبليغاتی شديد دو طرف در روزهای اخيرنتيجه رای گيری امروز بقدری نزديک خواهد بود که نمی توان آن را پيش بينی کرد.

روز پنجشنبه هزاران نفر در خيابان های کاراکاس در اعتراض به تغييرات پيشنهادی دست به راه پيمايی زدند. روز بعد، هزاران نفر به طرفداری از هوگو چاوز در خيابان ها راه پيمايی کردند.

ديروز چاوز به واشنگتن عليه دخالت در رفراندوم امروز اخطار داد، و گفت در صورت مداخله آمريکا فروش نفت را قطع خواهد کرد.

سفارت آمريکا در کاراکاس هرگونه تلاش برای اعمال نفوذ در رای گيری امروز را انکار کرد.

تغييرات پيشنهادی چاوز محدوديت دو دور انتخاب شدن يک نفر به رياست جمهوری را حذف می کند، و به دولت در صورت اعلام وضعيت اضطراری اختيارات مبسوطی می دهد.

چاوز گفته است در صورت تائيد اين لايحه از سوی رای دهندگان، وی آماده است تا زمام امور را تا سال ۲۰۵۰ در دست داشته باشد.

تغييرات پيشنهادی همچنين کوتاه کردن ساعات کار روزانه و تعميم برنامه های رفاه اجتماعی به اقشار بيشتری از کارگران را شامل می شود.

احزاب اپوزيسيون، گروه های حقوق بشری و رهبران کليسای کاتوليک در ونزوئلا با اين تغييرات به مخالفت پرداخته اند، زيرا قدرت بی سابقه ای را در دستان رئيس جمهوری متمرکز می سازد. استدلال چاوز اين است که بازنويسی در قانون اساسی برای تقويت صدای مردم در دولت ضروری است.

XS
SM
MD
LG