لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

رای گيری برای تغيير قانون اساسی در ونزوئلا آغاز شده است


شهروندان ونزوئلا در برابر قرارگاه های رای گيری صف بسته اند تا رای خود را نسبت به تغييرات پيشنهادی در قانون اساسی کشور به صندوق ها بياندازند. اين تغييرات در صورت تائيد اکثريت به طور چشمگيری بر اختيارات پرزيدنت هوگو چاوز خواهد افزود.

نظرسنجی های عمومی نشان می دهد که نتيجه آرا بخاطر نزديک بودن آرای دوطرف به هم قابل پيش بينی نيست.

برخی از ناظران بين المللی اين رای گيری را زير نظر دارند، اما برخلاف گذشته از ناظران اتحاديه اروپا و سازمان دولتهای قاره آمريکا برای نظارت دعوت به عمل نيامده بود.

تغييرات پيشنهادی چاوز محدوديت دو دور انتخاب شدن يک نفر به رياست جمهوری را حذف می کند، و به دولت در صورت اعلام وضعيت اضطراری اختيارات مبسوطی می دهد.

روز پنجشنبه هزاران نفر در خيابان های کاراکاس در اعتراض به تغييرات پيشنهادی دست به راه پيمايی زدند. روز بعد، هزاران نفر به طرفداری از هوگو چاوز در خيابان ها راه پيمايی کردند.

ديروز چاوز به واشنگتن عليه دخالت در رفراندوم امروز اخطار داد، و گفت در صورت مداخله آمريکا فروش نفت را قطع خواهد کرد.

سفارت آمريکا در کاراکاس هرگونه تلاش برای اعمال نفوذ در رای گيری امروز را انکار کرد.

چاوز گفته است در صورت تائيد اين لايحه از سوی رای دهندگان، وی آماده است تا زمام امور را تا سال ۲۰۵۰ در دست داشته باشد.

تغييرات پيشنهادی همچنين کوتاه کردن ساعات کار روزانه و تعميم برنامه های رفاه اجتماعی به اقشار بيشتری از کارگران را شامل می شود.

احزاب اپوزيسيون، گروه های حقوق بشری و رهبران کليسای کاتوليک در ونزوئلا با اين تغييرات به مخالفت پرداخته اند، زيرا قدرت بی سابقه ای را در دستان رئيس جمهوری متمرکز می سازد. استدلال چاوز اين است که بازنويسی در قانون اساسی برای تقويت صدای مردم در دولت ضروری است.

XS
SM
MD
LG