لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

نمايندگان کشورهای عضو سازمان ملل در امور تغييرات جوی در اندونزی تجمع می کنند


مسئول ارشد سياست سازمان ملل درباره تغييرات جوی گفت ميليون ها نفر از مردم سراسر دنيا توجه خود را معطوف به کنفرانس تغييرات جوی زمين که فردا (دوشنبه) در جزيره بالی، در اندونزی، آغاز می شود خواهند کرد.

ايو دِ بوئر، امروز (يکشنبه) از نمايندگان پرسيد در برابر نگرانی های فزاينده مردم و مدارک علمی دال بر خطرات تغييرات بيش از حد جوی چه پاسخ سياسی ارايه خواهند کرد.

بوئر گفت اشاراتی از رهبران کشورهای پيشرفته دريافت داشته است که از تعهد جديدی نسبت به آينده پيمانی در راستای بهبودی بخشيدن به شرايط جوی حکايت می کند. وی به عنوان نمونه از اظهارات اخير پرزيدنت بوش درباره نياز به يک واکنش جهانی به تغييرات جوی نام برد.

نمايندگان کشورهای جهان در اين کنفرانس، که از ۱۲ تا ۲۳ آذرماه برپا خواهد بود، درباره پيمانی به بحث خواهند نشست که قرار است جای پروتکل کيوتو، که در سال ۲۰۱۲ منقضی می شود، را بگيرد.

پيمان کيوتو در سال ۱۹۹۷ به ثبت رسيد، اما از سوی ايالات متحده پذيرفته نشد. اين پيمان کشورهای صنعتی جهان را ملزم می سازد که توليد گازهای موسوم به گلخانه ای را کاهش دهند.

بوش گفت پروتکل کيوتو رشد اقتصادی آمريکا را به خطر می اندازد، و تا زمانی که اين پيمان کشورهای در حال توسعه نظير چين و هند را ملزم نمی سازد بی اثر خواهد بود.

انتظار می رود بيش از ۱۰,۰۰۰ نفر، از جمله وزرا و مقامات عاليرتبه کشورهای جهان، در کنفرانس بالی شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG