لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

رئيس جمهوری فرانسه از چين خواست برای حفظ محيط زيست بکوشد


نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، می گويد چين بايد برای حفظ محيط زيست و کاهش گازهايی که مسئول بالا رفتن دمای زمين هستند اقدام کند.

سارکوزی، که امروز (سه شنبه) در برابر دانشجويان دانشگاه تسينگوا در پکن سخنرانی می کرد، گفت وی از چين نمی خواهد که آهنگ رشد اقتصاديش را آهسته کند، بلکه رشد اقتصادی را به طرز تميز و بدون آلوده کردن اتمسفر دنبال کند.

سارکوزی همچنين از چين، که يکی از آلوده کننده ترين کشورهای جهان است، خواست به آنچه که وی آن را «يک معاهده جديد اقتصادی و اکولوژيکی» خواند بپيوندد. اشاره وی به «معاهده جديد» ياد آور برنامه معاهده جديد فرانکلين روزولت است که در سال های دهه ۱۹۳۰، برای مبارزه با رکود اقتصادی بزرگی که جهان را در کام خود فرو برده بود، در پيش گرفته شد.

اعضای جامعه بين المللی قصد دارند برای مذاکره در ماه آينده در بالی (اندونزی) گرد هم آيند. هدف از اين مذاکرات کار بر روی پيش نويس جديد تغييرات جوی است که وقتی پروتکل کيوتوی سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ منقضی شد جای آن را بگيرد.

اظهارات سارکوزی در پايان نخستين سفرش به چين ايراد شد. طی اين سفر چين و فرانسه دو معاهده بازرگانی عمده ای را به امضا رسانيدند. سارکوزی همچنين در اين سفر ازدولت ميزبان خواست از کنترلش بر روی واحد پولی چين بکاهد.

XS
SM
MD
LG