لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

بوش با عباس و اولمرت امروز ملاقات می کند


قرار است است امروز (چهارشنبه) پرزيدنت بوش، بمنظور آغاز نخستين دور مذاکرات صلح فلسطينيان با اسرائيل پس از يک توقف هفت ساله، با رئيس تشکيلات خودمختار فلسطينی، محمود عباس، و نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، در کاخ سفيد ملاقات کند.

پيش از ملاقات کم نظير سه جانبه امروز، پرزيدنت بوش با هر يک از دو رهبر بطور جداگانه ملاقات خواهد کرد. اين مذاکرات با هدف پی گيری موضوعات مطروحه در کنفرانس صلح ديروز در آناپوليس صورت می گيرد. در اين کنفرانس رهبران اسرائيلی و فلسطينی با شروع بلافاصله مذاکرات برای دستيابی به راه حل ايجاد دو دولت برای معضل خاورميانه موافقت کردند و نسبت به اينکه همه توان خود را بکار گيرند تا در اين زمينه تا پايان سال ۲۰۰۸ به توافقی برسند متعهد شدند.

در کنفرانس ديروز پرزيدنت بوش اعلاميه مشترکی را قرائت کرد که دولت های اسرائيل و فلسطينيان طی آن تصميم خود را در زمينه پايان دادن به ده ها سال خون ريزی و آغاز دوران جديدی از صلح اعلام کرده بودند. آنها همچنين نسبت به اجرای التزاماتشان تحت نقشه بين المللی راه صلح (۲۰۰۳) متعهد شدند، و قبول کردند که ايالات متحده پيشرفت مذاکرات را تحت نظر بگيرد و درباره ايفای نقش هريک در راستای اعتماد سازی قضاوت کند.

اين بيانيه می گويد يک کميته هدايت کننده در تاريخ ۲۱ آذرماه تشکيل جلسه خواهد داد و اولمرت و عباس از اين پس هر دو هفته يکبار با يکديگر ملاقات خواهند کرد تا پيشرفت مذاکرات را دنبال کنند.

اولمرت در سخنان ديروزش گفت مذاکرات همه موضوعات مورد اختلاف را دربر خواهد گرفت. عباس از فلسطينيان خواست اطمينان داشته باشند به آرزوی ديرينه شان برای تشکيل دولت مستقل خواهند رسيد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در سخنان اختتاميه کنفرانس ديروز گفت که اين نشست آغاز، و نه پايان، تلاش های جدی برای دستيابی به صلح است.

رايس گفت کوشش در راه دستيابی به صلح «شامل ريسک و فداکاری کردن از همه طرف است.» وی اما اضافه کرد کنفرانس آناپوليس بوضوح نشان داده است که جامعه بين المللی «از راهی که طرفين اتخاذ کرده اند بطور کامل پشتيبانی می کند.»

نمايندگان تقريبا ۵۰ کشور و سازمان بين المللی در کنفرانس آناپوليس شرکت کردند. در بيش از ده سال گذشته اين نخستين باری بود که اسرائيل با بسياری از همسايگان عرب و نمايندگان اتحاد عرب ملاقات کرد. عربستان سعودی و سوريه، که هيچيک موجوديت اسرائيل را به رسميت نشناخته اند، در ميان شرکت کنندگان بودند.

XS
SM
MD
LG