لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

بوش: اسرائيلی ها و فلسطينيان قبول کردند مذاکراتی را با هدف رسيدن به موافقتنامه صلح آغاز کنند


پرزيدنت بوش می گويد اسرائيلی ها و فلسطينيان قبول کردند تا قبل از پايان سال ۲۰۰۸ مذاکراتی را با هدف رسيدن به موافقتنامه صلح آغاز کنند.

رئيس جمهوری آمريکا کنفرانس صلح خاورميانه را امروز (سه شنبه) با اين سخنان در آناپوليس، مرکز مريلند، آغاز کرد. وی سندی که مشترکا توسط اسرائيلی ها و فلسطينيان تهيه شده بود را قرائت کرد. دو طرف در اين سند عزم خود مبنی بر پايان بخشيدن به دهه ها خونريزی و آغاز دوران صلح را بيان داشتند.

اين بيانيه می گويد يک کميته هدايت کننده به رهبری سران هيات های دو طرف در تاريخ ۲۱ آذرماه تشکيل جلسه خواهد داد. سند مزبور همچنين می گويد نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس، از اين پس هر دو هفته يکبار با يکديگر ملاقات خواهند کرد تا پيشرفت مذاکرات را دنبال کنند.

بوش اذعان داشت که رسيدن به صلح از راه صعب العبوری می گذرد. وی گفت دو طرف بايد برای بوجود آوردن يک دولت مستقل و دمکراتيک فلسطينی با يکديگر همکاری کنند.

محمود عباس خواستار قرار دادن اورشليم خاوری به عنوان پايتخت فلسطينيان شد. وی گفت زمان آن فرارسيده است که خونريزی، خشونت، و اشغال پايان پذيرد. وی همچنين گفت اگر حسن نيت در کار باشد صلح غير ممکن نيست.

اهود اولمرت، که پس از بوش و عباس زمام سخنرانی را بدست گرفت، گفت به مشکلات اصلی با فلسطينيان برخورد خواهد شد. وی گفت رسيدن به توافقی بر سر ايجاد دو کشور برای دو ملت دست يافتنی است. وی اضافه کرد اين فرآيند دشواری است.

نمايندگان تقريبا ۵۰ کشور و سازمان بين المللی در اين کنفرانس که خارج از واشنگتن برگزار می شود شرکت دارند.

در بيش از ده سال گذشته اين نخستين باريست که اسرائيل با بسياری از همسايگان عرب و نمايندگان اتحاد عرب ملاقات می کند. عربستان سعودی و سوريه، که هيچيک موجوديت اسرائيل را به رسميت نشناخته اند، در ميان شرکت کنندگان اين کنفرانس حضور دارند.

اولمرت به اعراب شرکت کننده در کنفرانس خوشآمد گفت، و اظهار داشت اسرائيل خواهان صلح با کشورهای عرب است. وی خواستار پايان دادن به تحريم، بيزاری، و بی توجهی به اسرائيل از سوی جهان عرب شد.

XS
SM
MD
LG