لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

نخست وزير روسيه از سرکوب تظاهرات اپوزيسيون دفاع کرد


نخست وزير روسيه، ويکتور زوبکوف، گفت پليس ضد شورش در رابطه با دستگيری گری کاسپاروف، فعال دمکراسی خواه و بيش از ۲۰۰ نفر ديگر از اعتراض کنندگان ضد کرملين در روزهای اخير «به درستی عمل کرده است.»

زوبکوف به خبرگزاری دولتی روسيه، ريانووستی، گفت تظاهرکنندگان مسکو و سن پترزبورگ قصد داشتند ماموران حفظ قانون را به نشان دادن واکنش تحريک کنند.

پرزيدنت ولاديمير پوتين ديروز (دوشنبه) سعی کرد تظاهرات اعتراضی روزهای شنبه و يکشنبه را به قدرت های خارجی منتسب کند. وی گفت قدرت های خارجی در امور داخلی روسيه دخالت می کنند.

ائتلاف اپوزيسيون «روسيه ديگر» تظاهرات هر دو شهر را سازماندهی کرده بود. اين ائتلاف پوتين را به خفه کردن دمکراسی و ناديده گرفته قانون اساسی روسيه، درست قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی روز يکشنبه، متهم کرده است.

ديروز پرزيدنت بوش گفت نسبت به استفاده دولت از قوه قهريه برای متوقف ساختن اعتراضاتی که به گفته وی صلح آميز بوده اند نگران است. وی همچنين ايجاد محدوديت از جانب مقامات روسيه برای خبرنگارانی که از اعتراضات مردمی گزارش می فرستادند را مورد انتقاد قرار داد.

اتحاديه اروپا نيز از دستگيری های اخير مسکو و سن پترزبورگ انتقاد کرد و گفت محکوميت پنج روزه کاسپاروف مانع شرکت وی در مرحله کليدی مبارزات انتخاباتی می شود.

XS
SM
MD
LG