لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

پليس روسيه ۱۰۰ اعتراض کننده اپوزيسيون را در سن پترزبورگ بازداشت کرد


درحاليکه اپوزيسيون روسيه امروز (يکشنبه) مشغول سامان دادن به تظاهراتی عليه پرزيدنت ولاديمير پوتين در سن پترزبورگ بود، پليس يورش آورده و تقريبا يکصدنفر فعال سياسی و اعضای اپوزيسيون را دستگير کرد.

يکی از رهبران اپوزيسيون و احتمالا نامزد انتخابات رياست جمهوری آينده روسيه، بوريس نمتسوف، دستگير شد. پليس ضد شورش با استفاده از باتون جلوی تظاهرات که به سمت مرکز دومين شهر روسيه در حرکت بود را گرفت.

عليرغم اعلام ممنوعيت تظاهرات توسط دولت، فعالين با در دست گرفتن گل های سفيد رنگی به سمت مرکز شهر براه افتاده بودند. برخی از اين عده بيرق های حزب ملی بلشويک که ممنوع الفعاليت شده است را باز کرده بودند. اين تظاهرات بوسيله ائتلاف «روسيه ديگر» سازماندهی شده بود، که ائتلاف وسيعی است از مخالفان کرملين که ولاديمير پوتين را به سرکوب آزادی ها متهم می کنند.

اين بازداشت ها يک روز پس از دستگيری گاری کاسپاروف، رهبر اپوزيسيون، و تنی چند از همراهان وی بوسيله پليس مسکو صورت می گيرد.

«روسيه ديگر» هر دو اين راه پيمايی ها را پيشاپيش انتخابات پارلمانی يکشنبه آينده سازماندهی کرده بود.

طبق نظر سنجی ها پرزيدنت پوتين در حال حاضر محبوب ترين سياستمدار روسيه است.

ائتلاف طرفدار کرملين، اتحاد روسيه، که انتظار می رود در انتخابات هفته آينده به پيروزی های بزرگی دست يابد، با اينکه پوتين عضو اين ائتلاف نيست، ام وی را در صدر فهرست نامزدان انتخاباتی اش قرار داده است. قانون اساسی روسيه رهبر روسيه را از انتخاب شدن به رياست جمهوری برای سومين بار منع می کند، اما وی از تکذيب پيشنهادات مبنی بر تصدی مقام نخست وزيری سرباز زده است.

نامزدهای حزب کاسپاروف، اتحاد جبهه مدنی، از شرکت در قرعه کشی پارلمانی، که سه ماه پيش از انتخابات رياست جمهوری انجام می گيرد، منع شده اند.

XS
SM
MD
LG