لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

آمريکا ۵۰۰۰ تن از سربازانش را از عراق فرامی خواند


به گفته مقامات ارتش آمريکا، بهبود شرايط امنيتی عراق آنها را قادر می سازد تا ۵۰۰۰ نفر از پرسنل نظامی آمريکايی را تا ماه آينده از عراق فراخوانند. از زمان افزايش نيروهای آمريکايی در اوايل سال جاری تاکنون، اين نخستين باری است که ازکل نيروهای آمريکايی در عراق کاسته می شود.

سخنگوی ارتش آمريکا، آدميرال گرگوری اسميت، ديروز (شنبه) گفت يک بريگاد نظامی که در استان دياله فعال بوده به آمريکا باز گردانده خواهد شد، و جايش را ساير نيروهايی که در عراق هستند پر خواهد کرد.

مقامات آمريکايی گفته اند اگر اوضاع امنيتی بهبود بيشتری يابد تا ژوئيه آينده خواهند توانست ۲۰,۰۰۰ سرباز آمريکايی را از عراق خارج سازند.

در خشونت های امروز (يکشنبه) پليس عراق گفت انفجار اتومبيلی در نزديکی يک مجتمع بهداشتی در بغداد باعث کشته شدن ۹ نفر و زخمی شدن دستکم ۳۰ نفر شد.

در خبر ديگری از بغداد، مقامات گفتند انفجار بمبی که گشتی پليس را هدف قرار داده بود به زخمی شدن دو غير نظامی منجر شد.

خشونتهای عراق در ماه های اخير کاهش داشته است.

مقامات نظامی آمريکا ديروز (شنبه) گفتند چهار شبهه نظامی شيعه افراطی مورد حمايت جمهوری اسلامی ايران نسبت به بمبگذاری بازار حيوانات خانگی در بغداد که منجر به قتل ۱۳ نفر شد اقرار کرده اند. مقامات گفتند مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جمهوری اسلامی به شبه نظاميان متهم دستور اين بمبگذاری را داده بود.

در خبرهای ديگر، نيروهای آمريکايی و عراقی شنبه شب عملياتی را در کرکوک (شمال عراق) با هدف قرار دادن شبه نظاميانی که از تور امنيتی بغداد فرار کرده بودند انجام دادند.

در حاليکه نيروهای انتظامی بدنبال شبه نظاميان می گشتند روز شنبه در کرکوک مقررات حکومت نظامی برقرار بود. به گفته مقامات دستکم ۱۸ مظنون در اين عمليات دستگير شدند.

XS
SM
MD
LG