لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

سخنگوی ارتش آمريکا درعراق دولت ايران را مسئول بمب گذاری های بغداد معرفی کرد


در جريان کنفرانس خبری امروز در بغداد، دريادار گريگوری اسميت سخنگوی ارتش آمريکا در عراق گفت نيروهای امنيتی عراق و ارتش ائتلاف موفق شدند درعمليات شب گذشته در بغداد و سامره چهار عضو يک گروه افراط گرای مسلح را شناسايی و دستگير کنند که به نظر ما مسئول بمبگذاری مرگبار در بازار بغداد بوده اند.

در اين بمب گذاری دست کم ۱۳ نفرجان خود را از دست دادند و نزديک به ۶۰ نفرمجروح شدند.

دريادار اسميت گفت بر اساس اعترافاتِ دستگير شدگان، مشاهدات پزشکی قانونی، و اطلاعاتِ ديگر، بمبگذاری در بازار بغداد کارِ گروهی از شورشيان است که از سوی دولت ايران حمايت می شوند. اما گروه قصد داشت القاعده را مسئول حمله وانمود کند.

سخنگوی ارتش آمريکا اظهار داشت اين بمبگذاری نشان می دهد که افرادی هستند که با خشونت عليهِ مردم بی گناه عراق، خلاف تعهدِ مقتدا صدر به آتش بس عمل می کنند. وی افزود ارتش ائتلاف به دستگير کردن افرادی که با زير پا گذاشتن عهد مقتدا صدر دست به کشتار مردم بی گناه بزنند، ادامه خواهد داد.

دريادار اسميت در مورد شورشيان عراقی که از سوی ايران حمايت می شوند گفت گروه های خاصی هستند که از سوی سپاه قدس جمهوری اسلامی حمايت شده اند و پيشتر نيز در مورد آنها صحبت کرده ايم. به گفته وي؛ آنها توسط سپاه قدس آموزش و تسليح می شوند تا اقداماتی مشابه بمبگذاری روز جمعه انجام دهند. گروه مورد نظر بمب های مخصوصی به کار می برد و رد پای آن در تمامی اين نوع بمب گذاری ها مشهود است.

وی افزود منظورم اين نيست که ايران مستقيماً دستور بمبگذاری ديروز در بازار را داده بود، حرف من اين است که گروهی در داخل عراق، که همواره از ايران آموزش، پول و سلاح دريافت کرده اند، مسئول اين انفجار هستند.

سرهنگ ديويد ساترلند، يکی از فرماندهان ارتش آمريکا در عراق، در کنفرانس خبری امروز اشاره کرد که در استان دياله، تنها در ماه مه گذشته، پيش از اجرای عمليات موسوم به (Arrowhead Ripper) آروهد ريپر، ۱۰۵۱ اقدام خشونت آميز، از جمله قتل، آدم ربايی و عمليات انتحاری، گزارش شده است اما اکنون وضع امنيت به مراتب بهبود يافته است.

سرهنگ ساترلند گفت در ماه اکتبر، ۴۶۴ مورد و تا بيستم نوامبر تنها ۲۰۰ مورد عمليات خسونت آميز در دياله گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG