لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

رهبران جمهوری اسلامی و ونزوئلا بمنظور تقويت پيوندها با يکديگر ملاقات کردند


روسای جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، و ونزوئلا، هوگو چاوز، در تهران با يکديگر ملاقات کردند تا پيوندهای اقتصادی بين دو کشور را تقويت کنند.

به گزارش رسانه های دولتی ايران طرفين امروز (دوشنبه) توافقنامه هايی را در مورد همکاری های دوجانبه در زمينه های انرژی، امور بانکی و صنعتی به امضا رسانيدند.

از آغاز رياست جمهوری احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ تاکنون اين چهارمين سفر چاوز به ايران است. رهبر ونزوئلا از عربستان، جايی که وی و احمدی نژاد هفته پيش در نشست اوپک شرکت کرده بودند، به تهران رفت.

در نشست اوپک، دو رهبر سياست های دولت بوش را مسئول ضعيف شدن دلار دانستند. تضعيف دلار موجب کاهش درآمدهای واقعی کشورهای صادر کننده نفت شده است.

روسای جمهوری ايران و ونزوئلا هر دو در نشست اوپک خواستار آن شدند که قيمت گذاری نفت به دلار متوقف شده، و مجموعه ای از ساير ارزها برای قيمت گذاری در نظر گرفته شود. اما آن ها نتوانستند به اندازه کافی از پشتيبانی ساير اعضای کارتل نفتی، که ۱۳ عضو داشته و اعضای آن شامل متحدين آمريکا از قبيل عربستان سعودی می شود، برخوردار گردند.

پيوندهای بين جمهوری اسلامی و ونزوئلا در سال های اخير محکم تر شده است، و هر دو رهبر سياست های آمريکا را مورد نکوهش قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG