لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

اوپک در روش محاسبه و قيمت گذاری نفت با دلار آمريکا تغييری نداد


رهبران کشورهای اوپک به کنفرانس عالی خود در عربستان سعودی با قول ادامه دادن به فراهم کردن آنچه که عرضه کافی نفت به بازهای جهان توصيف کردند، پايان داده اند.

رهبران اوپک امروز، يکشنبه، در اعلاميه پايانی کنفرانس همچنين خواستار همکاری مالی بيشتر ميان اعضای اين کارتل شدند.

غلامحسين کاظمی، وزير نفت جمهوری اسلامی ايران، می گويد اعضای سازمان اوپک موافقت کرده اند تا برای قيمت گذاری نفت صادراتی، مصرف خود از دلار را بررسی کنند.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، می گويد همه رهبران کشورهای حاضر در کنفرانس عالی در عربستان خواستار آن شدند که داد و ستد های نفتی خود را با ارزی غير از دلار انجام دهند.

چند عضو اوپک نيز قول دادند با تامين هزينه تحقيقات در باره تغييرات جوّی به مبارزه جهانی عليه گرم شدن هوای کره زمين کمک کنند.

عربستان سعودی برای اين منظور کمکی سيصد ميليون دلاری را وعده داد و کويت و امارات متحده عربی، هريک، صد و پنجاه ميليون دلار وعده دادند.

اوپک در شيوه محاسبه و قيمت گذاری نفت بر اساس دلار آمريکا تغييری نداد. جمهوری اسلامی ايران و ونزوئلا به کارتل فشار آورده بودند که نفت را با پول هائی غير از دلار، از جمله يورو، محاسبه و قيمت گذاری کند. تضعيف دلار آمريکا در سال جاری ارزش نفت صادراتی اوپک را کم کرده است.

کشورهای مصرف کننده نفت از اوپک خواستار افزايش توليد نفت برای کمک به کاهش قيمت های جهانی آن شده اند، که در هفته های اخير تقريبا به سطح بشکه ای صد دلار رسيد.

رافائل کوريا رئيس جمهوری اکوادور گفت وی از نظريه هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا جانبداری ميکند که خواستار بيشتر سياسی شدن اوپک است.

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی چنين نظريه ای را رد کرد و گفت اوپک نبايد نفت را به منبعی برای دعوا و اختلاف مبدل کند.

XS
SM
MD
LG