لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۳

عباس از سکنه غزه خواستار سرنگون ساختن حماس شد


محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی از سکنه نوار غزه خواستار سرنگون ساختن حماس، گروه ستيزه گر اسلامی شده است که پنج ماه پيش آنجا را تصرف و تحت کنترل خود درآورد.

آقای عباس امروز در يک سخنرانی در شهر رام الله در کرانه غربی گفت فلسطينيان بايد اين گروه را که به گفته وی از آلام و مصائب مردم سوء استفاده ميکند، سرنگون کنند.

اين نخستين باری است که رئيس خودمختاری فلسطينی مشخصا خواستار سرنگونی حماس ميشود. پيشتر وی خواستار آن شده بود که حماس برای تصرف خشونت آميز غزه عذرخواهی کند و آنجا را پس بدهد.

آقای عباس در سخنرانی خود همچنين آنهائی را که روز دوشنبه با شليک به تظاهراتی بزرگ در غزه هفت نفر را کشتند، به عنوان دسته های گانگستری وابسته به حماس تقبيح و محکوم کرد.

بيش از دويست هزار نفر در تظاهرات روز دوشنبه جناح فتح، که به مناسبت سومين سالگرد درگذشت ياسر عرفات رهبر فقيد فلسطينی و بنيانگذار اين جناح برگزار شد، شرکت کرده بودند. نيروهای امنيتی حماس در جريان اين تظاهرات صدها عضو جناح فتح را توقيف کردند.

تظاهرات دوشنبه بزرگترين نمايش قدرت جناح فتح در غزه پس از تصرف آنجا توسط حماس در ماه ژوئن، و اخراج نيروهاتی امنيتی آقای عباس از غزه بود، که رهبری جناح فتح را برعهده دارد.

XS
SM
MD
LG