لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۷

اتحاديه اروپا خواستار اصلاحات بيشتری در ترکيه شد


اتحاديه اروپا می گويد ترکيه می بايست «تلاش های عمده بيشتری» برای بهبود وضعيت آزادی بيان، آزادی مذهب، و ديگر اصلاحات به خرج دهد تا واجد شرايط پيوستن به بلوک ۲۷ کشوری اروپا شود.

در گزارش پيشرفت سالانه در مورد تقاضای ترکيه برای عضويت در اتحاديه اروپا، که امروز (سه شنبه) منتشر شد، کميسيون اروپا از آنکارا بخاطر حل موفقيت آميز بحران انتخاب رئيس جمهوری جديد در اوايل سال جاری ميلادی تقدير به عمل آورد.

اما اين گزارش همچنين گفت که سرعت اصلاحات از زمان آغاز مذاکرات عضويت در سال ۲۰۰۵ آهسته تر شده است. اين گزارش از آنکارا می خواهد تا آهنگ سريع ايجاد تغييرات را از سر گيرد.

اتحاديه اروپا همچنين به آنکارا توصيه کرد تا ماده قانونی مربوط به مجازات شهروندانی که به هويت ترکيه و يا به نهادهای کشوری توهين روا می دارند را مورد تجديد نظر قرار دهد.

مسئول کميسيون گسترش اتحاديه اروپا، اولی رن، گفته است انتظار دارد در آينده نزديکی دامنه مذاکرات با آنکارا را گسترش دهد تا راه برای پيوستن نهايی ترکيه به بلوک اروپا هموار شود.

مقامات اروپا مذاکرات با آنکارا برای پيوستن ترکيه به اروپا را از سال ۲۰۰۵ آغاز کردند. اما پس از آنکه ترکيه از دادن اجازه استفاده از بنادر و فرودگاه هايش به قبرس امتناع ورزيد، اتحاديه اروپا قسمتی از مذاکرات در ۸ مورد از ۳۵ مورد را در ماه دسامبر گذشته لغو کرد.

XS
SM
MD
LG