لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

ترميم ايستگاه فضايی با موفقيت انجام شد


فضانوردان موفق شدند صفحات خورشيدی ايستگاه بين المللی فضايی را طی راهپيمايی پيچيده و خطيری ترميم کنند.

بدنبال راه پيمايی فضايی پنج ساعته ديروز (شنبه) مقامات آژانس فضايی آمريکا، ناسا، در يک کنفرانس خبری کار ترميم و بازسازی صفحات خورشيدی را يک موفقيت باور نکردنی توصيف کردند.

اسکات پارازينسکی، عضو سفينه فضايی آمريکا، ديسکاوری، بمنظور اجرای بازسازی، بازوی روباتيک ايستگاه فضايی را به صفحه خورشيدی آسيب ديده راند. رفت و برگشت اين مسافت دو ساعت بطول انجاميد. وی سپس سيم هايی که، سه شنبه گذشته در حين بازشدن صفحه خورشيدی، پاره شده بودند را جمع آوری کرده، با گيره های مخصوص محکم بست و در جای تعبيه شده قرار داد.

به گفته ناسا، اعضای ديسکاوری امروز (يکشنبه) با بستن دريچه بين سفينه و ايستگاه فضايی برای سفر بازگشت به زمين آماده می شوند.ديسکاوری قرار است فردا ايستگاه را به مقصد زمين ترک کند.

مهندسين ناسا گزارش کرده اند که صفحه خورشيدی تعمير يافته از آنچه که پيش بينی می شد اکنون انرژی کمتری توليد می کند. اما با همه آسيبی که ديده، آنها اطمينان داده اند که ميزان انرژی توليد شده توسط اين صفحه خورشيدی برای برق رسانی به قطعاتی که بعدا قرار است به ايستگاه فضايی ملحق شود کافی خواهد بود.

واحد جديدی توسط اروپا ساخته شده که قرار است در ماه آينده به ايستگاه فضايی اضافه شود. به دنبال آن يک واحد ساخت ژاپن نيز در ماه ژانويه به ايستگاه متصل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG