لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

فضانوردان برای دومين راه پيمايی فضايی آماده می شوند


سرنشينان سفينه فضايی آمريکا، ديسکاوری، و ايستگاه فضايی بين المللی برای راه پيمايی امروز (يکشنبه) در فضا، که دومين ماموريت ايشان است، آماده می شوند.

به گفته ناسا، فضانوردان آمريکايی (کارشناس فضايی، اسکات پارازينسکی Scott Parazynski ، و مهندس پرواز، دانيل تانی Daniel Tani ) در مدت هفت ساعتی که در فضا خواهند بود پايه ای که صفحه های خورشيدی ايستگاه بر آن سوار است را جدا خواهند کرد.

علاوه بر اين، مديران اين ماموريت از تانی خواسته اند مفصل مورد استفاده در چرخش پانل های خورشيدی را مورد بازبينی قرار دهد، و نرده کنار ايستگاه را برای يافتن لبه های تيز و برنده وارسی کند. پارازينسکی دستگيره های دستی و ساير وسايل را نصب خواهد نمود.

روز جمعه، دو تن از سرنشينان ديسکاوری، يعنی پارازينسکی و داگلاس ويلاک Douglas Wheelock ، به کمک فضانوردان ايستگاه بين المللی که بر روی بازوی روباتيک ايستگاه کار می کردند شتافته و با مانور اين قسمت از سفينه فضايی آن را در محل در نظر گرفته شده، هارمونی نود Harmony node ، که به اندازه يک اتوبوس است نصب کردند. هارمونی لنگرگاهی است که قرار است لابراتوارهای اروپايی و ژاپنی در ماموريت های آينده از طريق آن وارد ايستگاه بشوند.

هدايت کننده ديسکاوری، ريک لابرود Rick LaBrode ، گفت کار نصب به خوبی انجام گرفت.

روز شنبه، کارشناس اين ماموريت پائولو نزپولی Paolo Nespoli ، و فرمانده ايستگاه فضايی پگی ويتسون Peggy Whitson ، دريچه های هارمونی را گشودند و وارد اين قسمت که توسط ايتاليا ساخته شده گرديدند.

به گفته ناسا اين اضافات حجم درونی ايستگاه را به ميزان ۱۸ درصد افزايش داده است.

مقامات ناسا همچنين گفتند پس از بازگشت ديسکاوری هارمونی به مکان دايمی اش در جلوی ايستگاه نقل مکان داده خواهد شد.

مقامات گفتند نيازی به بازرسی بيشتر سپر حرارتی ديسکاوری نيست. مهندسين با وارسی عکس های سفينه که پس از پرواز روز پنجشنبه از آن گرفته شد اثری از صدمه در آن مشاهده نکرده اند.

ماموريت ترميمی دوهفته ای ديسکاوری يکی از مشکل ترين ماموريت های تاريخ پروازهای فضايی آمريکا بوده است.

XS
SM
MD
LG