لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

مقام ارشد آمريکا و البرداعی تحريم های جديدعليه جمهوری اسلامی را مورد گفتگو قرار دادند


معاون وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا، نيکولاس برنز، و دبير کل سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، محمد البرادعی، احتمال اعمال سومين مجموعه تحريم ها عليه جمهوری اسلامی ايران را مورد گفتگو قرار دادند.

برنز گفت امروز (پنجشنبه) طرفين گفتگوها درمورد حرکت به طرف اعمال تحريم های بيشتر در صورتيکه جمهوری اسلامی غنی سازی اورانيوم را لغو نسازد به توافق رسيدند.

برنز قرار است فردا در لندن با نمايندگان پنج کشور عضو دايمی شورای امنيت به علاوه آلمان پيرامون احتمال تحريم های وسيع تر گفتگو کند.

خبرهای ديگرحاکی است که محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، می گويد تحريم های اعمال شده بر تهران بخاطر عدم تعليق برنامه بحث انگيز هسته ای و بخاطر حمايت از تروريسم منتسب به جمهوری اسلامی بيشتر به کشورهای اروپايی که باايران روابط بازرگانی دارند لطمه خوهد زد.

رسانه های دولتی جمهوری اسلامی امروز از قول احمدی نژاد گفتند کشورهای اروپايی با دنباله روی از آمريکا، در تلاش برای اعمال تحريم های مشابه، روابط خود با جمهوری اسلامی را به خطر می افکنند. وی هشدار داد که تهران می تواند در برابر اين اقدامات از خود واکنش نشان بدهد، و اضافه کرد که کشورهای اروپايی به ايران بيشتر نياز دارند تا ايران به آنها.

ايالات متحده و متحدانش جمهوری اسلامی را به تلاش برای ساختن بمب اتم متهم می کنند. جمهوری اسلامی می گويد برنامه هسته ايش صرفا مصارف صلحجويانه دارد. چين و روسيه، که هردو از اعضای شورای امنيت با حق وتو هستند، در برابر تصويب تحريم های بيشتر عليه جمهوری اسلامی تاکنون مقاومت نشان داده اند.

هفته پيش، ايالات متحده آمريکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اشاعه سلاح های کشتار جمعی متهم نمود، و نيروی قدس وابسته به آن را حامی تروريسم در خاورميانه قلمداد کرد. اين اقدامات هرگونه دادو ستد با موسسات و بانکهای مرتبط با سپاه پاسداران را ممنوع می کند.

XS
SM
MD
LG