لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

البرادعی امتناع ايران از توقف غنی سازی اورانيوم را تاسف آور خواند


محمد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی، می گويد امتناع ايران از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم " تاسف آور" است.

آقای البرادعی، روز دوشنبه، سخنانی درباره برنامه اتمی بحث انگيز ايران و امتناع تهران از تبعيت از خواست های شورای امنيت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ايراد کرد.

آقای البرادعی، همچنين اظهارداشت از تهران می خواهد همکاری وشفافيت کار خود را در برخورد با سازمان بين المللی انرژی اتمی به اثبات برساند.

آلی هاينونن (Olli Heinonen) قائم مقام محمد البرادعی هم اکنون درتهران به سرمی برد و ايران می تواند پاسخ سئوالات مطروحه در ارتباط با برنامه اتمی خود را به وی اعلام دارد.

ديدار سه روزه آقای هاينونن ازتهران، بر موضوع دستگاه های سانتريفيوژ ساده و پيشرفته متمرکز خواهد بود که برای غنی سازی اورانيوم مورد استفاده قرارمی گيرند. ايران درحال حاضر از سانتريفيوژهای ساده استفاده می کند، اما در جستجوی سانتريفيوژهای پيشرفته تر به تحقيق اشتغال دارد.

درهمين حال، سفيرايران درسازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد تحريم های اقتصادی جديد آمريکا عليه ايران، به مذاکرات ميان ايران و سازمان بين المللی انرژی اتمی آسيب وارد می کند.

XS
SM
MD
LG