لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

بانوی اول آرژانتين اکنون به سمت رياست جمهوری انتخاب شده است


با کسب دوبرابر آرای انتخاباتی ديروز (يکشنبه) نسبت به دو تن از نزديک ترين رقبايش، کريستينا فرناندز د کرچنر نخستين زن در تاريخ آرژانتين است که به مقام رياست جمهوری اين کشور برگزيده شده است.

تاکنون (دوشنبه) ۹۴ درصد آرای انتخاباتی شمرده شده اند. در انتخاباتی که ۱۳نامزد برای کسب مقام رياست جمهوری با يکديگر به رقابت پرداختند، همسر رئيس جمهوری کنونی، نستور کرچنر، ۴۵ در صد آرا را به خود اختصاص داده است. نزديک ترين رقبای وی، وزير اقتصاد پيشين روبرتو لاوانيا، و نماينده پيشين مجلس، اليسا کاريو، هردو شکست خود را قبول کرده اند.

در سخنرانی روز يکشنبه خود در بوينوس آيرس، فرناندز گفت او و حاميانش احساس مسئوليت بزرگی نسبت به آرژانتين می کنند. او از عموم خواست تا به ساختن جامعه ای جديد همت گمارند و چهره جديدی برای کشور بيآفرينند. وی گفت نه تنها به مسئوليت های خودش به عنوان رهبر جديد آرژانتين عنوان کرد، بلکه از مسئوليت خطير آنچه را که وی «جنس» خود ناميد نيز نام برد.

فرناندز متعهد شد که سياست های همسرش را دنبال کند، سياستهايی که اقتصاد آرژانتين را پس از سقوط سال ۲۰۰۱ احيا کرد.

به گفته تحليل گران، رئيس جمهوری جديد با چالش های بزرگی روبروست، منجمله مبارزه با نرخ بالای تورم و کمبود انرژی.

رئيس جمهوری منتخب ۵۴ سال سن دارد، و تاکنون سه بار به تصدی کرسی در مجلس سنا انتخاب شده است. وی پس از اينکه همسرش اعلام نمود از رياست جمهوری کناره خواهد گرفت، وارد مبارزه انتخاباتی شد.

کريستينا فرناندز د کرچنر نخستين زنی نيست که در مقام رياست جمهوری به آرژانتين خدمت می کند. بيش از ۵۰ سال پيش، مشهورترين شخصيت سياسی زن در آمريکای لاتين اوا پرون، همسر رئيس جمهوری خوان پرون، پس از مرگ همسرش زمام قدرت را بدست گرفت.

به عقيده بسياری، بانوی اول، که ۵۴ سال دارد و نسبت به مد بی تفاوت نيست، خاطره اوا پرون را در اذهان زنده می کند. برخی ديگر سناتور آمريکايی و نامزد رياست جمهوری هيلاری رودهام کلينتون (همسر رئيس جمهوری پيشين بيل کلينتون) را ذکر کرده اند، زيرا خانم فرناندز همچون هيلاری کلينتون، يک وکيل و سناتور است.

به گفته تحليل گران سياسی آقای فرناندز مشاور نزديک رئيس جمهوری جديد خواهد بود.

XS
SM
MD
LG