لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

پيش بينی پيروزی بزرگ برای بانوی اول آرژانتين در انتخابات رياست جمهوری


گرچه شمارش آراء ادامه دارد، نتايج انتخابات رياست جمهوری در آرژانتين حکايـت از پيروزی کريستينا فرناندز بانوی اول آرژانتين دارد.

روز يکشنبه حوزه های رای گيری برای برگزاری انتخابات رياست جمهوری در آرژانتين باز شدند.

نظرسنجی های پيش از انتخابات نشان می دادند خانم کريستينا فرناندز، با فاصله زيادی از ۱۳ رقيب انتخاباتی اش جلوتر است، ميزانی که وارد شدن به دور دوم انتخابات را غير ضروری می سازد.

اکثر ناظران سياسی پيش بينی ميکردند همسر پرزيدنت نستور کرچنر در اين مسابقه انتخاباتی پيروز شود.

برای احتراز از اينکه انتخابات به دور دوم کشيده شود يک نامزد انتخاباتی می بايست يا ۴۵ درصد کل آرا را بدست آورد و يا با کسب ۴۰ درصد آرا بتواند از نفر دوم به ميزان دستکم ۱۰درصد آرا بيشتر فاصله داشته باشد.

پرزيدنت کرچنر پس از تنها يک دور رياست جمهوری کناره گيری می کند. همسر وی، که عضو نيرومندی در سنای آرژانتين است، قول داده است سياست های آقای کرچنر را ادامه دهد، که پس از سقوط سال ۲۰۰۱ موجب احيای اقتصاد آرژانتين شد.

آرژانتينی ها همچنين امروز به انتخاب فرمانداران محلی، اعضای مجلسين عوام و نمايندگان، و قانون گذاران محلی رای می دهند.

انتظار می رود نخستين نتايج رسمی شامگاه امروز (يکشنبه) اعلام شوند.

بانوی اول آرژانتين عضو حزب چپ ميانه پرونيست و ۵۴ ساله است. وی با اوا پرون مقايسه شده است، که در دوران ازدواجش با پرزيدنت خوان پرون (از سال ۱۹۴۶ تا هنگام مرگش در ۱۹۵۲) شخصيت محبوبی بشمار می رفت.

ناظران آرژانتينی همچنين به شباهت های سوابق وی به عنوان همسر رياست جمهوری، عضو مجلس سنا، با نامزد رياست جمهوری آمريکا، هيلاری کلينتون، اشاره کرده اند.

خانم فرناندزگفته است دلش نمی خواهد او را با اوا پرون يا هيلاری کلينتون يا کس ديگری مقايسه کنند. او به مصاحبه کنندگان می گويد، «هيچی بهتر از اين نيست که آدم خودش باشد.»

XS
SM
MD
LG