لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

فرستاده سازمان ملل در مورد سرکوب های برمه با رهبران هند ملاقات کرد


فرستاده سازمان ملل، ابراهيم قنبری، به منظور تشويق بزرگترين دمکراسی جهان در شکستن سکوتش در مورد سرکوب های اخير اعتراضات طرفداران دمکراسی در برمه، امروز (سه شنبه) با رهبران هند ديدار کرد.

رهبران هند در طی ديدار دو روزه قنبری، که امروز به پايان می رسد، به وی گفتند که از دمکراسی و تلاش های سازمان ملل پشتيبانی می کنند، ليکن مخالفت خود را با اقدامات قهرآميز نيز بيان داشتند.

قنبری گفت وی سخنان رهبران هند و تعهد اتشان به همکاری با سازمان ملل را دلگرم کننده يافته است.

در سال های اخير هند بمنظور برآوردن نيازش به انرژی و جلب کمک در مبارزه با شورشيان جدايی طلب در امتداد مرزهای شمال شرقی کشور، مروج پيوندهای نزديک تجاری و نظامی با برمه بوده است.

قنبری امروز هند را ترک کرد و در راستای تلاش هايش برای رسيدگی به بحران ادامه دار برمه به تور خود از شش کشور آسيايی به پکن سفر می کند. وی ماه آينده برای دومين بار به برمه خواهد رفت.

ديروز (دوشنبه) مقامات برمه به بازرس ويژه سازمان ملل در امور حقوق بشر اجازه ورود دادند تا در مورد سرکوب اخير و خونين تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی تحقيقات بيشتری به عمل آورد.

اين نخستين سفر بازرس ويژه، پائولو سرجيو پينيرو، از سال ۲۰۰۳ به اين طرف خواهد بود.

وزارت امور خارجه برمه، طی نامه ای که روز جمعه گذشته به دبير کل سازمان ملل متحد فرستاد، پيشنهاد کرد سفر بازرس ويژه قبل از نشست سران آسيای جنوب شرقی، در ۲۶ آبان ماه، صورت گيرد.

پينيرو مستقيما برای شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو کار می کند.

برای سوق دادن برمه به طرف مصالحه سياسی در برمه، ابراهيم قنبری تاکنون با سنگاپور، اندونزی، و تايلند رايزنی هايی انجام داده است.

XS
SM
MD
LG