لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

براون: بريتانيا خواهان تحريم های بيشتری عليه جمهوری اسلامی ايران است


نخست وزير بريتانيا، گوردون براون، گفت دولت متبوع وی خواهان تحريم های بيشتری عليه جمهوری اسلامی ايران، بخاطر برنامه بحث انگيز هسته ايش، خواهد شد.

براون اين اظهارات را پس از مذاکرات امروز (سه شنبه) خود با نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، در لندن بيان داشت.

وی گفت بريتانيا می خواهد اين مسئله را برای هميشه روشن سازد که از جاه طلبی های اتمی جمهوری اسلامی حمايت نمی کند. و اضافه کرد کشور متبوعش در اين مورد از طريق سازمان ملل تلاش خواهد کرد و آماده است تا تحريم های شديدتر اتحاديه اروپا را نيز به مرحله اجرا گذارد.

اسرائيل بمنظور اعمال تحريم های سخت تری عليه تهران بخاطر امتناع از توقف غنی سازی اورانيوم به رايزنی هايی پرداخته است.

سخنان براون پيش از گفتگوهای مذاکره کننده جديد جمهوری اسلامی، سعيد جليلی، و علی لاريجانی در رم با مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، خاوير سولانا، درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايراد شد.

روز شنبه گذشته لاريجانی از رياست هيات ايرانی مذاکره کننده استعفا داد، اما همچنان به عنوان نماينده سيد علی خامنه ای، ولی فقيه، در شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی حضور دارد. ولی فقيه در تمام موارد سياست گذاری ايران حرف آخر را می زند.

در تحولاتی ديگر، رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، امروز (سه شنبه) سفر دو روزه خود به ارمنستان را کوتاه کرد و بسرعت به ايران بازگشت. سخنگوی رياست جمهوری ارمنستان، ويکتور سوگومونيان، گفت بازگشت ناگهانی احمدی نژاد به دليل «تحولات پيش بينی نشده ای در ايران» بوده است، و در اين مورد توضيح بيشتری نداد.

اما جمهوری اسلامی انکار می کند که اين سفر کوتاه شده بود. وقتی که احمدی نژاد به تهران بازگشت، در فرودگاه گفت که اتفاقا سفرش از آنچه که پيش بينی شده بود طولانی تر هم شده.

دولت ارمنستان گفت احمدی نژاد امروز (سه شنبه) قرار بود در ايروان از بنای يادبود قربانيان قتل عام ارامنه در اوائل قرن بيستم به وسيله ترکان عثمانی ديدارکند.

ايالات متحده آمريکا و ساير کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که بطور مخفيانه در تلاش برای ساخت بمب اتمی است. تهران با رد اين ادعاها می گويد برنامه هسته ايش اهداف صلحجويانه ای را دنبال می کند.

شورای امنيت سازمان ملل تاکنون دو مجموعه تحريم را بر جمهوری اسلامی تحميل کرده است.

XS
SM
MD
LG