لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

بلر با ديپلماسی آمد و شد ميخواهد نظرات اسرائيل و فلسطينيان را بهم نزديک ترکند


تونی بلر نماينده جامعه بين المللی در خاورميانه برای يک ماموريت ديگر موسوم به آمد و شد ديپلماتيک به منطقه رفته است تا برای احيای روند معوّق مانده صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان تلاش کند.

آقای بلر در ملاقات هائی جداگانه با رهبران اسرائيلی و فلسطينی سعی خواهد کرد نظرات کاملا متفاوت آنان را در مورد پيش نويس اعلاميه ای به هم نزديک کند که قرار است اواخر سال جاری در باره ايجاد کشوری فلسطينی به يک کنفرانس صلح در واشنگتن عرضه شود.

اسرائيل خواستار اعلاميه ای کلی و بدون ذکر جزئيات است. اما احمد قريعه مذاکره کننده فلسطينی ميگويد اين سند بايد حاوی راه حل هائی در مورد وضعيت بيت المقدس، آوارگان فلسطينی ، يهودی نشين ها و مرزهای نهائی باشد.

آقای بلر نماينده چهار بانی کنفرانس صلح خاورميانه، مرکب از آمريکا، روسيه ، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد است.

در همين حال اسرائيل ميگويد کار ساختمان يک جاده جنجال برانگيز برای فلسطينيان در کرانه غربی را شروع کرده است که يک يهودی نشين عمده در شرق بيت المقدس را دور ميزند .

وزارت دفاع اسرائيل ميگويد اين جاده در يک زمين صد و شصت هکتاری در کرانه غربی ساخته ميشود که چهارده درصد آن از مالکين فلسطينی گرفته شده است.

اسرائيل ميگويد اين جاده با هدف بهبود بخشيدن به شرايط زندگی برای فلسطينيان، از طريق آسان تر کردن سفرهای آنان از بيت اللحم در جنوب کرانه غربی به اريجا در شرق، ساخته ميشود.

مقامات فلسطينی ميگويند اين جاده عملا کرانه غربی را به دو قسمت تقسيم ميکند و مانع از ايجاد يک کشور پويا و با تحرک فلسطينی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG