لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

برمه معترضين بيشتری را برای بازجوئی در باره تظاهرات دمکراسی بازداشت کرد


دولت نظامی برمه ميگويد هفتاد و هشت نفر ديگر را برای بازجوئی راجع به تظاهرات گسترده طرفداری از دمکراسی، که ماه گذشته با توسل به زور سرکوب شد، بازداشت کرده است.

در همين حال شاهدان ميگويند امروز، يکشنبه، پليس های کمتری در خيابانهای رانگون بودند.

به گفته شاهدان، مقامات راه بندان ها را از مقابل صومعه های Shwedagon و Sule ، که صحنه شليک های پليس برای متوقف ساختن تظاهرکنندگان بود، جمع آوری کرده اند.

در بانکوک معترضين در دومين روز تظاهرات در مقابل سفارت برمه خواستار آزادی، و رها ساختن زندانيان سياسی شدند.

مالزی از دولت نظامی برمه خواستار مذاکرات فوری و بی قيد و شرط با آنگ سان سوچی رهبر طرفدار دمکراسی شده است. خبرگزاری دولتی مالزی اظهارات سيد حميد البر وزير امور خارجه را نقل ميکند که گفته است دو طرف بهتر است قبل از آنکه جامعه بين المللی تحريم های تنبيهی بيشتری را وضع کند، بدون قيد وشرط با يکديگر ملاقات و گفتگو کنند.

در همين حال روزنامه ارگان دولت نظامی برمه ميگويد بيش هزار و دويست نفری که برای شرکت در اعتراض های رانگون بازداشت شده بودند آزاد شده اند و تعهد سپرده اند که مجددا در تظاهرات شرکت نکنند. قريب نيمی از اين گروه ، راهب بودند. همين روزنامه ميگويد قريب صد و سی و پنج راهب کماکان در بازداشت هستند ، اما ديپلمات ها و گروههای اپوزيسيون شمار آنان را قريب شش هزار نفر تخمين ميزنند.

بريتانيا، فرانسه و آمريکا پيش نويس قطعنامه ای را در شورای امنيت سازمان ملل متحد توزيع کرده اند که از دولت برمه ميخواهد زندانيان سياسی را آزاد کند و با رهبران مخالف وارد گفتگو شود. گرچه قطعنامه پيشنهادی قانونا ضمانت اجرائی ندارد، اما اگر چين که يک شريک اصلی تجاری و صادر کننده تسليحات به برمه است با آن موافقت کند، مفاد قطعنامه برای اجرا به دولت برمه ابلاغ خواهد شد.

XS
SM
MD
LG