لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

لوکزامبورگ محل گفتگو در باره ايران


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا از پاريس گزارش ميدهد:

روزهای پیش رو با آمد وشد هائی که نمیتوان با دقت در باره آن گفت نشان میدهد که گفتگو در باره پرونده هسته ای ایران به مرحله ای کاملا جدی رسیده است .

در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه پنجم ماه اکتبر در کاخ الیزه و یا ساعتی دیرتردر کاخ وزارت خارجه ، همگی به همین نکته گوشزد دارد واین در حالی که روز جمه شعار مرگ بر فرانسه هم بر شعار های پیشین افزوده شد .

دیروز اعلام شد روز پانزده اکتبروزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گرد هم میایند تا آخرین دانسته هایشان را با یکدیگر به شوردرآورند.

درآخرین خبرهای بدست آمده آقای البرادعی از یکسو درمورد گزارشات پرونده هسته ای و آقای سولانا از سوی دیگر نتایج آخرین گفتگوها را به اطلاع خواهند رساند .

در الیزه آقای داوید مارتینون سخنگو، با اشاره به سفری که آقای سرکوزی در این هفته به مسکو خواهد داشت گفت یکی از مسائل مهم گفتگو بین آقایان پوتین و سرکوزی ، در باره خاورمیانه و در دو نوبت دیدار در باره ایران خواهد بود.

در پاریس برخی از روزنامه نگاران به این موضوع اشاره دارند که ایتالیا واسپانیا با تمام موارد تصمیم گیریهای تحریم در اتحادیه اروپا موافق نیستند ومعتقدند تحریم ورای شورای امنیت سازمان ملل کافی است ، درعوض پاره ای میگویند از آنجا که ممکن است چین و روسیه در رای گیری دور سوم تحریم ها شرکت نکنند پس لازم است اتحادیه اروپا روش تحریم هائی را پیش بینی کرده باشد .

در کاخ وزارت خارجه خبرنگارعرب زبان تلویزیون متعلق به جمهوری اسلامی ایران از روابط کنونی فرانسه و ایران پرسید و آقای ده زآنیو جانشین سخنگواظهار داشت ما با ایران درعین گفتگو ، با سایر دول اروپائی هم رایزنی و تماس داریم تا ایران را به حضور در پای میز مذاکره واداریم .

وی ادامه داد که گفتگو بین مقامات بالای دو دولت ایران و فرانسه ادامه و جریان دارد او همچنین تاکید کرد که در ایتالیا دوشنبه شب ، در مراسم شام و گفتگو دیدیم که تفاهم کامل وجود دارد. خبرنگار گفت احساس میشود فرانسه صدای مخالفت با ایران شده است وبه او پاسخ داده شد که چنین نیست. در همان لحظه آقای رفسنجانی در تهران گفت فرانسه جانشین بریتانیا و لحن و رفتار تندی را نسبت به ایران پیش گرفته است ، موضوعی که اقای کوشنر آن را نادرست دانست .

در پاریس که گفتگو ها در سطح بالا بین دو دولت کتمان نمیشود عقیده بر اینست ، آنهائیکه در شعار گوئی شریک ویا مانند آقای احمدی نژاد در راه پیمائی به صفوف تطاهرات میپیوندند ، یا از حقیقت بی اطلاع نگه داشته شده اند ویا مانند گذشته حقیقت را از مردم پنهان میکنند

XS
SM
MD
LG