لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

مشرف مجددا به رياست جمهوری پاکستان برگزيده شد


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان بيشترين رای را در انتخابات رياست جمهوری آن کشور کسب کرده است، اما ديوانعالی هنوز می تواند نتيجه را عوض کند.

مقامات مسئول انتخابات ميگويند ژنرال مشرف دويست و پنجاه و دو رای از دويست و پنجاه و هفت رای امروز، شنبه، پارلمان را کسب کرد

. سه رای بی اعتبار شناخته شد، و دو رای نيز به رقيب اصلی او، وجيه الدين، قاضی بازنشسته تعلق گرفت.

تلويزيون پاکستان گزارش داد که ژنرال مشرف همچنين در سه مجمع از چهار مجمع قانونگزاری ايالتی اکثريت آراء را کسب کرده است.

اما اعلام رسمی پيروزی ژنرال مشرف در انتخابات، تا وقتی که ديوانعالی در باره عرضحال هائی حکم ندهد که صلاحيت وی را برای درخواست تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری ضمن حفظ مقام فرماندهی بر ارتشاز نظر حقوقی به چالش گرفته است، ممکن نيست.

ژنرال مشرف در کاخ رياست جمهوری پاکستان در اسلام آباد ضمن اعلام پيروزی از احزاب مخالف خواست سياست روياروئی را کنار بگذارند. وی در پاسخ به سئوالی در باره قانونی بودن انتخاب خود گفت اکثريت آراء را کسب کرده است و دمکراسی يعنی رای اکثريت.

پيش از رای گيری، قريب دويست قانونگزار مخالف به نشانه اعتراض استعفا کرده بودند.

ديوانعالی رسيدگی به عرضحال ها را روز هفدهم اکتبر از سر ميگيرد.

ژنرال مشرف روز جمعه با دادن بخشودگی به بی نظير بوتو نخست وزير پيشين و سياستمداران ديگر راه را برای يک معامله تقسيم قدرت هموار کرد.

اين بخشودگی به خانم بوتو، که به فساد متهم شده بود، امکان ميدهد بدون نگرانی از توقيف شدن، اززندگی خود تبعيدی به کشور بازگردد.

خانم بوتو اميدوار است در چارچوب اين معامله برای سومين بار عهده دار مقام نخست وزيری شود.

ژنرال مشرف گفته است درصورت تجديد انتخاب به رياست جمهوری از فرماندهی ارتش کنار ميرود.

وی پيشاپيش رئيس پيشين ضد اطلاعات ارتش را برای جايگزينی خود، پس از کناره گيری از ارتش، نامزد کرده است.

امروز دهها وکيل دادگستری که شعارهای ضد مشرف سرداده بودند در شهر پيشاور در شمال غربی پاکستان با پليس در مقابل ساختمان پارلمان محلی درگير شدند.

شاهدان ميگويند تظاهرکنندگان پيش از آنکه توسط پليس مجهز به باتون متفرق شوند سنگ پرتاب ميکردند و ميخواستند يک وسيله نقليه را آتش بزنند.

XS
SM
MD
LG