لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

سياستمداران قديمی و مورد احترام بين المللی از رنج و درد مردم دارفور سخت تکان خورده اند


گروهی از سياستمداران قديمی و مورد احترام بين المللی که به تازگی از سفر به دارفور بازگشته اند می گويند نسبت به رنجی که مردم اين منطقه متحمل شده اند و از بيرحمی ايکه در حق ايشان روا داشته شده سخت تکان خورده اند.

اين گروه که شامل جيمی کارتر رئيس جمهوری سابق آمريکا، و اسقف دزموند توتو از آفريقای جنوبی، می شود امروز (پنجشنبه) در پايتخت سودان، خارطوم، با خبرنگاران گفتگو کردند.

گراسا ميشل، همسر نلسون ماندلا رئيس جمهوری سابق آفريقای جنوبی، می گويد زنان در دارفور به وی گفته اند که تجاوز به عنف در اين ناحيه خشونت زده همچنان بطور گسترده ای اعمال می شود. ميشل گفت اين موضوع را با مقامات خارطوم درميان گذاشته است. وی گفت آنها اهميت تجاوز را، که وی آنرا «نااميدکننده» توصيف کرد، درک نمی کنند.

اسقف اعظم توتو خواستار ارسال فوری يک نيروی صلحبان ۲۶ هزار نفری مشترک سازمان ملل و اتحاديه آفريقا به دارفور شده است.

از شروع جنگ بين گروه های شورشی دارفور و دولت سودان در سال ۲۰۰۳ ميلادی تاکنون بيش از ۲۰۰,۰۰۰ نفر کشته و بيش از دو ميليون نفر آواره شده اند.

نيروی ۷۰۰۰ نفری فعلی اتحاديه آفريقا در متوقف کردن خشونت ها در منطقه موثر نبوده است.

گروه متشکل از شخصيت های مورد احترام جامعه بين المللی همچنين خواستار از سرگرفتن مذاکرات صلح بين خارطوم و منطقه نيمه خودمختار جنوب سودان شدند که در سال ۲۰۰۵پيمان صلحی را به امضا رسانيدند که به جنگ داخلی 21 ساله در اين کشور خاتمه داد. مقامات جنوب سودان دولت شمالی را متهم کرده اند که نسبت به اجابت سرايط پيمان صلح کوتاهی ورزيده اند.

XS
SM
MD
LG