لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

دومين نشست رهبران کره شمالی و کره جنوبی در تاريخ


رهبران کره شمالی و کره جنوبی برای اولين بار در هفت سال گذشته جهت برگزاری مذاکرات رسمی در پيونگ يانگ، با يکديگر ديدار کردند.

در گفت و گوهای امروز، چهارشنبه، رومو- هيون رئيس جمهوری کره جنوبی نگرانی خود را درباره خرابی های سيل اخير در کره شمالی، ابراز نمود. وی همچنين يک بسته حاوی ده ها فيلم سينمائی توليد کره جنوبی را که تماشای آنها برای شهروندان کره شمالی ممنوع است، به کيم جونگ-ايل رئيس جمهوری کره شمالی هديه داد

پيش از آغاز گفتگوهای خصوصی امروز، رومو- هيون از آقای کيم بخاطر استقبال شخصی ايشان در روز سه شنبه، تشکر کرد.

آقای کيم نيز با يک اظهار نظر کم سابقه درباره سلامتی خود پاسخ داد و گفت که «بيمار نيست.» حدسيات مکرری مبنی بر وضع بد جسمانی وی شايع است.

رومو- هيون گفت که در تلاش است تا به بيانيه ای برای آغاز روند پايان دادن رسمی به حالت جنگ بين دو کشور، دستيابی پيدا کند. قراداد متارکه جنگ در سال ١٩٥٣ به سه سال جنگ کره پايان داد، اما قرارداد صلح هيچگاه امضاء نشد.

نشست اين هفته تنها دومين باری است که رهبران شمال و جنوب از زمان تقسيم شبه جزيره کره پس از جنگ جهانی دوم، با يکديگر ملاقات ميکنند.

انتظار می رود دو رهبر با يکديگر درباره روابط ميان دو کشور و مسائل اقتصادی بحث کنند.

کره شمالی که کشوری کمونيستی است از همسايه دمکراتيک خود به مراتب فقيرتراست. اين واقعيتی است که احتمال هرگونه وحدت ميان اين دو کشور را پيچيده می سازد.

چوسوهون معاون وزير امور خارجه کره شمالی در جلسه روز سه شنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک اظهار داشت هيچ چيز فوری تراز وحدت ميان دو کشور نيست.

در همين حال آقای رومو- هيون روز سه شنبه هنگام ورود به پيونگ يانگ مورد استقبال هزاران تن از مردم کره شمالی قرار گرفت که برای وی ابراز احساسات می کردند و گل های صورتی وسرخ در دست داشتند. اما آقای کيم هنگام استقبال از وی قيافه ای جدی داشت.

XS
SM
MD
LG