لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

رئيس جمهوری کره جنوبی از مرز عبور و با رهبر کره شمالی ديدار کرد


نوح مو-هيان، رئيس جمهوری کره جنوبی، امروز (سه شنبه) با پای پياده از مرز دو کره عبور کرد و کمی ديرتر در پيونگ يانگ مورد استقبال رهبر کره شمالی، کيم جونگ ايل، قرار گرفت، ملاقاتی که آغازگر يک ديدار سه روزه تاريخی شد.

در پيونگ يانگ، در حاليکه آقای نوح مو-هيان با آقای کيم دست داده و هردو با هم از روی فرش قرمز عبور می کردند، صدها شهروند کره شمالی با خوشحالی ابراز احساسات می کردندو گل های صورتی را در هوا تکان می دادند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گفت اين ملاقات بی نظير از «وزن زيادی» برخوردار است، و اظهار نظر کرد که ديدار دو رهبر به مردم «روحيه شادی» بخشيده است.

بامداد امروز، آقای نوح به عنوان اولين رهبر کره جنوبی از روی نوار پلاستيکی زردرنگی عبور کرد که علامت گذار منطقه بی طرفی است که دو کره را بيش از نيم قرن به دو قسمت کرده است.

آقای نوح لحظاتی پيش از عبور از مرز اظهار اميدواری کرد که بزودی تعداد بيشتری از مردم بتوانند به چنين اقدامی دست بزنند و بالاخره اين خط نيز محو شده و ديوار بين دوکشور فروريزد.

از زمان آتش بس سال ۱۹۵۳ ميلادی در جنگ کره، اين دومين باريست که بين دو رهبر بخش شمالی و جنوبی اين شبه جزيره ملاقاتی صورت می گيرد. اولين ملاقات رهبران دو کره در سال ۲۰۰۰ صورت گرفت. رئيس جمهوری وقت کره جنوبی، کيم دای جونگ، نيز به پيونگ يانگ در شمال رفته و با کيم جونگ ايل ملاقات کرده بود.

عليرغم اهميت تاريخی اين واقعه، ملاقات ترتيب داده شده بدون جنجال هم نبوده است. بسياری از شهروندان کره جنوبی اقدام به اين ملاقات را در تلاش آقای نوح برای کسب پشتيبانی از کانديدای مورد نظر وی در انتخابات رياست جمهوری خلاصه می کنند که در پايان سال جاری برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG