لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

عراق و ترکيه اختلافاتشان را در مورد موافقتنامه ضدتروريستی حل می کنند


بگزارش وسايل ارتباط جمعی ترکيه، عراق برای متعهد شدن به موافقتنامه ای که به نيروهای ترکيه اجازه می دهد تا برای تعقيب جدايی طلبان کرد وارد خاک ترکيه شوند آمادگی ندارد.

يک هيات عراقی به رهبری وزير کشور، جواد ال بولانی، امروز (پنجشنبه) به مذاکرات درباره توافق ضد تروريسم با مقامات ترکيه در آنکارا ادامه می دهد. يکی از اعضای هيات عراقی ديروز گفته بود که اين توافق امروز به امضا خواهد رسيد.

يک کانال تلويزيونی ترکيه گزارش داده بود که اين توافق به ترکيه اجازه ميدهد در تعقيب شورشيان کرد از مرز عبور کرده و در شمال عراق عمليات نظامی محدودی انجام دهد، اما برای اين اقدام به مجوّز قبلی دولت عراق نياز خواهد داشت.

در ماههای اخير شورشيان حزب کارگران کردستان، موسوم به PKK بر شدت حملات به هدفهائی در ترکيه از پايگاههای خود در شمال عراق افزوده اند.

مقامات ترکيه گفتند انفجار امروز (پنجشنبه) يک بمب در شهر بتليس در جنوب شرقی ترکيه توسط جدايی طلبان کرد به مرگ دو سرباز ترک منجر شد.

در همين حال، بگفته يک مقام محلی عراق نيروهای جمهوری اسلامی ايران منطقه مرزی حاجی عمران در شمال شرقی اربيل، مرکز منطقه خودمختار کردستان شمالی را هدف آتش توپخانه قرار دادند.

يکشنبه گذشته برای اولين بار جمهوری اسلامی ايران تائيد کرد که شورشيان کرد در شمال عراق را مورد هدف آتش توپخانه قرار داده است.

يک گروه شبه نظامی جدايی طلب کرد بنام پژاک دست به يک سلسله حملاتی عليه نيروهای انتظامی جمهوری اسلامی در شمال غربی ايران زده است. اعتقاد بر اين است که اين گروه با پ.ک.ک. مرتبط است.

جدائی طلبان کرد از سال ۱۹۸۴ برای خودمختاری در جنوب ترکيه می جنگند. بيش از سی هزار نفر در اين جنگ کشته شده اند. ترکيه تهديد کرده بود اگر عراق و آمريکا در مقابله با شورشيان اقدامی نکنند عليه آنان وارد عمليات نظامی ميشود.

ترکيه ، آمريکا و اتحاديه اروپا PKK را تشکيلاتی تروريستی می شناسند.

XS
SM
MD
LG