لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

ترکيه و عراق عليه شورشيان حزب کارگران کردستان توافق کردند


بنا به گزارشهای مقامات و وسائل ارتباط جمعی، ترکيه و عراق در مورد معاهده ای توافق کرده اند که به نيروهای ترکيه اجازه ميدهد در تعقيب جدائی طلبان کرد به آن سوی مرز در خاک عراق بروند.

يک مقام عراقی امروز، چهارشنبه، گفت اين توافق ضد تروريسم در جريان سفر جواد ال بولانی وزير کشور عراق به آنکارا حاصل شد. وی گفت اسناد توافق روز پنجشنبه امضاء ميشود.

يک تلويزيون ترکيه گزارش دا د که اين توافق به ترکيه اجازه ميدهد در تعقيب شورشيان کرد در شمال عراق عمليات نظامی محدودی انجام دهد، اما به مجوّز قبلی دولت عراق نياز خواهد داشت.

در همين حال بنا به گزارشهای خبری سازمان بين المللی مهاجرت گفته است شليک های توپخانه ترکيه به شبه نظاميان کرد در عراق موجب آوارگی عراقی هائی شده است که برای فرار از خشونت از ديگر بخش های عراق به شمال رفته بودند.

اين سازمان مستقر در ژنو شمار عراقی های گريخته به مناطق هدف گرفته شده در شليک های مرزی را قريب دو هزار نفر تخمين زده است. در ماههای اخير شورشيان حزب کارگران کردستان، موسوم به PKK بر شدت حملات به هدفهائی در ترکيه از پايگاههای خود در شمال عراق افزوده اند.

جدائی طلبان کرد از سال ۱۹۸۴ برای خودمختاری در جنوب ترکيه می جنگند. بيش از سی هزار نفر در اين جنگ کشته شده اند. ترکيه تهديد کرده بود اگر عراق و آمريکا در مقابله با شورشيان اقدامی نکنند عليه آنان وارد عمليات نظامی ميشود.

ترکيه ، آمريکا و اتحاديه اروپا PKK را تشکيلتای تروريستی می شناند.

XS
SM
MD
LG